Zrównoważony rozwój polskiej wsi – polski rząd ma właśnie taki plan na najbliższy czas. Okazuje się, że tylko w roku 2017 tereny wiejskie otrzymają ponad 60 miliardów złotych dofinansowania. Dzięki tym środkom polscy rolnicy będą mogli inwestować w swoje gospodarstwa.

Perspektywy mieszkania na wsi

Ciekawostką jest fakt, że osoby młode, które zamieszkują tereny wiejskie, wcale nie chcą z nich wyjeżdżać. To zadziwiające, biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze kilka lat temu na wsi żyli sami seniorzy. Młodzi wyjeżdżali do dużych miast albo poza granice Polski. Dzisiaj się to zmienia. Uczelnie, które oferują typowo rolnicze kierunki, przeżywają prawdziwe oblężenie. Rolnik już niedługo będzie więc nie tylko doświadczony, ale również wykształcony.

Okazuje się, że mieszkańcy wsi są o wiele bardziej zadowoleni z życia niż ci, którzy stale przebywają w dużych aglomeracjach miejskich. Życie na terenach wiejskich jest spokojniejsze, płynie wolniej. I chociaż wylicza się, że rolnicy nadal zarabiają mniej niż osoby pracujące w miastach, to i wydatki są tu niższe. Każdego roku zmniejsza się również granica dotycząca poziomu cywilizacji. Standardy domów i mieszkań są praktycznie takie same, bez względu na adres.

Na co może liczyć rolnik?

Rolnicy, którzy posiadają kierunkowe wykształcenie wyższe, mogą liczyć na finansowe wsparcie z co najmniej kilku źródeł. Dzięki takim środkom mogą rozwijać swoje gospodarstwa. Popularnym rodzajem pomocy są dotacje unijne, ale mieszkaniec wsi równie chętnie zaciąga kredyt dla rolnika. Banki oferują je na naprawdę preferencyjnych warunkach.

Nie można też pominąć faktu, że to właśnie mieszkańcy wsi pobierają w większej części środki z programu 500+. Wylicza się, że beneficjentów z terenów wiejskich jest aż 63%. To oczywiście program, który został stworzony dla wszystkich rodzin, ale wydaje się, że na wsiach jest on szczególnie potrzebny. Nadal tam zarabia się najmniej.

Inwestycje na wsi

Rolnicy, którzy starają się o środki na inwestycje, najczęściej posiadają już swoje gospodarstwa i chcą je rozwijać. Kredyt dla rolnika zaciągany jest najczęściej na zakup dodatkowej ziemi, rozbudowę trzody, zwiększenie liczby zwierząt hodowlanych czy nabycie jakościowych maszyn i urządzeń wykorzystywanych na roli. Coraz chętniej rolnicy zakładają także gospodarstwa agroturystyczne i generują zyski z przyjmowania letników.

Kryteria, jakie wyznacza Unia Europejska, sprawiają, że polska wieś staje się jakościowo zbliżona to tej w Niemczech czy Francji. Polska wieś staje się nowoczesna, a rolnicy coraz bardziej świadomi konieczności prowadzenia swojego gospodarstwa w aspekcie biznesowym. Należy wykorzystywać dostępne wsparcie finansowe, by móc rozwijać działalność rolną. Trzeba mieć na uwadze, że przecież i na terenach wiejskich panuje ogromna konkurencja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here