Jakie sprawy można załatwić w kancelarii notarialnej?

Do kancelarii notarialnych przychodzą interesanci z bardzo różnymi sprawami do załatwienia. Większość placówek realizuje pełen zakres obowiązków przewidzianych dla notariusza, dlatego też klienci nie muszą dokładnie analizować ofert. Gdy jednak to zrobią, łatwiej będzie im nawiązać skuteczną współpracę.

Szczegóły oferty kancelarii

Przeważnie zakres działalności, na jakim skupia się notariusz, wynika z odpowiedniej ustawy, tj. prawa o notariacie. Mało kto jednak zna pełne brzmienie tekstu prawnego, dlatego też placówki przedstawiają swoją ofertę w różnych formach dla informacji klienta. Jej treść znaleźć można w dokumentach udostępnianych w kancelarii w formie papierowej lub też w internecie.

Bardzo często spotykany jest wewnętrzny podział pracy, jeśli w kancelarii pracuje więcej niż jedna osoba. Taki podział prawie zawsze jest korzystny dla klienta, przyspiesza czas realizacji i gwarantuje większy komfort.

Akty notarialne i umowy

Sporządzenie samodzielnie wielu skomplikowanych dokumentów bywa trudne lub wręcz niemożliwe. W przypadku aktów notarialnych sama ich nazwa wskazuje, że niezbędna jest pomoc notariusza. Jeśli chodzi o inną dokumentację, czasami obecność doświadczonej osoby wpływa bardzo pozytywnie na jej kształt.

Notariusz może stanowić rzetelne wsparcie przy tworzeniu i weryfikowaniu treści wielu dokumentów przydatnych na co dzień osobom prywatnym i przedsiębiorcom. Wśród nich wymienić należy umowy handlowe, umowy najmu, spadkowe, majątkowe (np. małżeńskie) i wiele innych.

Co daje pomoc notariusza?

Notariusz przeważnie doskonale zna dziedzinę, którą się zajmuje, dysponuje szeroką wiedzą w zakresie prawa i ma duże doświadczenie. Jest więc nieoceniony przy sporządzaniu czy też analizowaniu dokumentacji dość tajemniczo brzmiącej dla zwykłego człowieka.

Niektóre dokumenty muszą być sporządzane w obecności notariusza i sygnowane jego podpisem. Taki podpis daje gwarancję, że dokument został sprawdzony, jego brzmienie jest zgodne z prawem i prawdą, więc można mu w pełni zaufać. Podpis notariusza bywa też wymagany na wszelkich ważnych kopiach i odpisach, jak również dokumentach tłumaczonych przez tłumacza przysięgłego, które trzeba np. przekazać dalej (do pracodawcy, za granicę itd.).

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here