Jak inwestować w akcje

Inwestowanie w akcje wymaga obrania odpowiedniej strategii, którą może być zarówno spekulacja, jak i inwestowanie długoterminowe. Czym różnią się obie formy? W jaki sposób kupuje się akcje? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Na czym polega inwestowanie w akcje?

Przed wskazaniem różnic pomiędzy giełdową spekulacją, a długoterminowym inwestowaniem w akcje warto wyjaśnić to, na czym w ogóle polega inwestowanie w akcje. Otóż jest to forma inwestycji, która polega na zakupie akcji emitowanych przez spółki akcyjne lub komandytowo-akcyjne, a następnie ich odsprzedaży z zyskiem. Jak wspomniano we wstępie samo inwestowanie w akcje może przyjąć formę spekulacji lub inwestowania długoterminowego, a obie strategie choć różnią się pod wieloma względami mogą być równie skuteczne.

Jak kupować akcje?

Z pewnością nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że inwestować w akcje może praktycznie każdy. Warunkiem koniecznym jest bowiem posiadanie rachunku maklerskiego, który otwiera się u brokera będącego pośrednikiem pomiędzy giełdą, a inwestorem. Tego typu konto można otworzyć klikając w hasło home.saxo, a ono samo umożliwia inwestowanie w akcje notowane na przeszło 50 światowych giełdach. W tym miejscu należy podkreślić, że wybór brokera powinien być dokonany w sposób świadomy, ponieważ przekłada się nie tylko na możliwości inwestycyjne, ale również komfort inwestowania. Szczegółowe informacje na ten temat zostały przedstawione artykule opisującym kwestie, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze brokera.

Spekulacja i inwestowanie długoterminowe – różnice

Jak już wspomniano spekulacja i inwestowanie długoterminowe to strategie inwestycyjne, które znacznie się różnią. Najważniejszą różnicą w tym przypadku jest horyzont inwestycyjny, ponieważ w przypadku spekulacji akcje są kupowane i sprzedawane z reguły tego samego dnia, a maksymalnie w ciągu kilku najbliższych dni. Inwestowanie długoterminowe nie posiada natomiast określonego terminu odsprzedaży akcji, ponieważ inwestor kupuje je licząc na długoterminowy wzrost ich wartości. W tym przypadku może również uzyskać dywidendę, która powiększa jego stopę zwrotu. Gdzie jeszcze występują różnice? Przede wszystkim w aspekcie dotyczącym konieczności ciągłego śledzenia notowań, co jest nieodzownym elementem spekulacji. Przy inwestowaniu długoterminowym nie ma takiej konieczności, ponieważ analizy portfela oraz zmian w jego składzie dokonuje się z reguły raz na kilka miesięcy.  

Podsumowując należy stwierdzić, ze zarówno spekulacja, jak i długoterminowe inwestowanie w akcje to strategie gry na giełdzie, które mogą być skuteczne. Wybór należy więc do inwestora, który powinien kierować się własnymi potrzebami oraz możliwościami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here