Inwestowanie w akcje wymaga obrania odpowiedniej strategii, którą może być zarówno spekulacja, jak i inwestowanie długoterminowe. Czym różnią się obie formy? W jaki sposób kupuje się akcje? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Na czym polega inwestowanie w akcje?
Przed wskazaniem różnic pomiędzy giełdową spekulacją, a długoterminowym inwestowaniem w akcje warto wyjaśnić to, na czym w ogóle polega inwestowanie w akcje. Otóż jest to forma inwestycji, która polega na zakupie akcji emitowanych przez spółki akcyjne lub komandytowo-akcyjne, a następnie ich odsprzedaży z zyskiem. Jak wspomniano we wstępie samo inwestowanie w akcje może przyjąć formę spekulacji lub inwestowania długoterminowego, a obie strategie choć różnią się pod wieloma względami mogą być równie skuteczne.
Jak kupować akcje?
Z pewnością nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że inwestować w akcje może praktycznie każdy. Warunkiem koniecznym jest bowiem posiadanie rachunku maklerskiego, który otwiera się u brokera będącego pośrednikiem pomiędzy giełdą, a inwestorem. Tego typu konto można otworzyć klikając w hasło home.saxo, a ono samo umożliwia inwestowanie w akcje notowane na przeszło 50 światowych giełdach. W tym miejscu należy podkreślić, że wybór brokera powinien być dokonany w sposób świadomy, ponieważ przekłada się nie tylko na możliwości inwestycyjne, ale również komfort inwestowania. Szczegółowe informacje na ten temat zostały przedstawione w artykule opisującym kwestie, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze brokera.
Spekulacja i inwestowanie długoterminowe – różnice
Jak już wspomniano spekulacja i inwestowanie długoterminowe to strategie inwestycyjne, które znacznie się różnią. Najważniejszą różnicą w tym przypadku jest horyzont inwestycyjny, ponieważ w przypadku spekulacji akcje są kupowane i sprzedawane z reguły tego samego dnia, a maksymalnie w ciągu kilku najbliższych dni. Inwestowanie długoterminowe nie posiada natomiast określonego terminu odsprzedaży akcji, ponieważ inwestor kupuje je licząc na długoterminowy wzrost ich wartości. W tym przypadku może również uzyskać dywidendę, która powiększa jego stopę zwrotu. Gdzie jeszcze występują różnice? Przede wszystkim w aspekcie dotyczącym konieczności ciągłego śledzenia notowań, co jest nieodzownym elementem spekulacji. Przy inwestowaniu długoterminowym nie ma takiej konieczności, ponieważ analizy portfela oraz zmian w jego składzie dokonuje się z reguły raz na kilka miesięcy.
Podsumowując należy stwierdzić, ze zarówno spekulacja, jak i długoterminowe inwestowanie w akcje to strategie gry na giełdzie, które mogą być skuteczne. Wybór należy więc do inwestora, który powinien kierować się własnymi potrzebami oraz możliwościami.