Jak powstawały lalki Barbie?

Lalka Barbie to obecnie najpopularniejsza zabawka dla dziewczynek na całym świecie. Mało kto jednak wie, że ta znana zabawka stworzona została na podstawie prawdziwej córki twórców, a fikcyjna postać lalki Barbie posiada pełną biografię i drzewo genealogiczne.

Historia powstania lalki Barbie

Przed powstaniem tej znanej lalki większość zabawek dla dziewczynek występowała w postaci niemowląt. Ruth Handler, żona założyciela firmy Mattlel i pomysłodawczyni lalki, obserwując swoją córkę Barbarę zauważyła, że ta często nadaje papierowym lalkom cechy dorosłych kobiet. Do stworzenia lalki zainspirowała ją także przeznaczona dla dorosłych niemiecka lalka Lilli, do której prawa autorskie wykupiła w późniejszym czasie firma Mattel. Imię lalki, która podbiła rynek, pochodzi od zdrobnionego imienia córki Ruth.

Lalka Barbie po raz pierwszy pojawiła się na rynku 9 marca 1959 na nowojorskich targach zabawek. Pięć lat później Mattel nabyło prawa do niemieckiej lalki Bild Lilli, której produkcja została wstrzymana. Pierwsza lalka Barbie nosiła strój kąpielowy w czarno-białe paski i uczesana była w charakterystyczny dla późniejszych wersji kucyk. Kolor włosów lalki został ustalony później, jako że na tym etapie występowała ona zarówno w wersji z blond włosami, jak i jako brunetka. W pierwszym roku produkcji sprzedano około 350 tysięcy egzemplarzy zadziwiającej lalki Barbie.

Filmy z lalką Barbie

Oprócz samej lalki, dużą popularnością wśród dziewczynek cieszą się filmy z lalką Barbie, produkowane przez wytwórnię Mattel. Pierwszym filmem z udziałem znanej lalki był „Barbie and the Rockers: Out of this World”, przedstawiający Barbie jako liderkę zespołu rockowego, który ukazał się w 1987 roku. Zaraz po nim ukazały się „Barbie and the Sensations: Rockin’ Back to Earth” oraz animacja „Dance! Workout with Barbie”. Pierwsze trzy filmy określane są dzisiaj jako pierwsza generacja produkcji z lalką Barbie.

Druga generacja filmów ukazała się w 2001 roku i wciąż wychodzą nowe produkcje, wchodzące w jej skład. Pierwszy film, „Barbie w Dziadku do Orzechów” ukazał się 23 października 2001 roku, a najnowszy – „Barbie: Delfiny z Magicznej Wyspy” – 13 października 2017. Wszystkie filmy z tej serii występują w postaci animacji, a na ich podstawie nierzadko pojawiały się unikalne wersje limitowane lalek. Ponadto wiele piosenek z filmów drugiej generacji odniosło duży sukces, tak jak na przykład „I Am a Girl Like You” z filmu Barbie: Księżniczka i Żebraczka.

Ciekawostki na temat lalki Barbie

W latach 60. pojawiła się seria powieści z lalką Barbie, w których można było na przykład znaleźć informacje na temat rodziców Barbie czy miejsca jej pochodzenia. Oficjalnym chłopakiem lalki jest Ken, który po raz pierwszy pojawił się w 1961 roku. Najlepszą przyjaciółką Barbie jest zaś Teresa, która zastąpiła pierwotnie zajmującą to miejsce Midge. W 2013 roku firma Mattel wprowadziła Midge do produkcji, odświeżając jej wizerunek. Pojawiła się ona również w animacjach z lalką Barbie.

Barbie posiada również trzy młodsze siostry – Skipper, Stacie i Chelsea. Pojawiają się one zarówno jako odrębne lalki, jak i elementy zestawów. Znalazły się również w niektórych filmach z drugiej generacji. Lalka Barbie często występuje w zestawach ze zwierzętami, a łącznie posiadała ponad 50 różnych gatunków zwierząt, takich jak psy, koty czy konie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here