architekt

W czasach dzieciństwa oraz w latach szkolny bardzo duża ilość dzieci bawi się symulując budowanie budynków i innych budowli z klocków czy też w grach komputerowych. Pozwala to na rozwinięcie ich kreatywności oraz zrodzenie się się w nich marzeń do budowania. Bycie architektem w dorosłym życiu jest to bardzo odpowiedzialna i drobiazgowa praca. Każdy kto zaczyna myśleć o tej pracy, będzie musiał się z tym liczyć. 

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-architektem-predyspozycje-na-dobrego-architekta/

Jak wobec architektem?

Niestety architektura jest to zawód, do którego musimy nauczyć się wszystkiego ze szkoły wyższe. Nie da rady nauczyć się tego na kursie w serwisie YouTube. Jest zbyt odpowiedzialna praca, aby opierać swoją wiedzę jedynie na niesprawdzonych źródła. To właśnie dlatego potrzebne jest odpowiednie wykształcenie. Idealnym rozwiązaniem jest wybór szkoły średniej, w której większy nacisk jest kładziony na przedmioty ścisłe tak jak matematyka czy fizyka, lub wprost przeciwnie wybrać liceum plastyczne. Następnym krokiem jest wybór uczelni wyższej. Tutaj najlepiej będzie, jeżeli naszym wyborem będą studia na kierunku architektonicznym. Studia takie posiadają różne specyfikacje w zależności od tego, co chcielibyśmy robić zawodowo w przyszłości. Będziemy musieli odpowiedzieć sobie na to pytanie i sprawdzić co najbardziej na interesuje w architekturze. Być może będzie to architektura wnętrz, budynków, a może krajobrazu. Być może zdecydujemy się na urbanistykę, czyli planowanie przestrzenne miast. Niezależnie od tego co wybierzemy będzie czekała na nas ciężka droga związana z pilną nauką oraz zbieraniem cennego doświadczenia. Studia są wymagające już od pierwszego roku, pierwszego stopnia. Te pierwsze kończymy tytułem inżyniera architektury. Natomiast po drugim stopniu zyskujemy miano magistra inżyniera architektury.

Czy po studiach można projektować autostrady?

Ukończenie studiów nawet na drugim stopniu powoduje, że możemy pracować jedynie w firmach zajmujących się architekturą oraz pomagać przy mniejszych, bądź większych projektach architektonicznych. Aby zostać samodzielnym architektem, musimy otrzymać zezwolenie do wykonywania takiego zawodu. Jest to specjalne wymaganie, do którego niezbędne jest podejście do egzaminu oraz członkostwa w Izbie Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Wynika to z faktu, że zawód architekta należy do grupy zawodów chronionych. Ustawodawca zaliczył go również do tej grupy z powodu wyjątkowej odpowiedzialności, która spoczywa na osobach zajmujących się architekturą.

Zobacz też: http://www.humanuniversity.pl/jak-wyglada-zawod-architekta/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here