Spedytor to osoba, która powinna nieustannie się kształcić, rozwijać swoje umiejętności. Na spedytorów czeka wiele dodatkowych kursów i szkoleń, takich jak np. sposoby odprawy ładunków w transporcie międzynarodowym. Od osób pracujących w charakterze spedytora wymaga się określonych cech personalnych i interpersonalnych. Cenione są przede wszystkim: zdolności organizacyjne, łatwość nawiązywania kontaktów, charyzma, zdolności negocjacyjne. W tym zawodzie mile widziane są osoby posiadające żyłkę handlowca, odporne na stres, dyspozycyjne, posiadające rozwiniętą wyobraźnie przestrzenną, zdolność myślenia analitycznego i strategicznego. Dodatkowymi umiejętnościami są: podzielność uwagi i perfekcyjna pamięć, dzięki którym wykonywanie określonych formalności spedycyjnych jest szybkie i łatwe.
Jak zostać spedytorem?
Przed osobami zainteresowanymi podjęciem zatrudnienia w charakterze spedytora nie stawia się zwykle sztywnych wymogów związanych z wykształceniem – często wystarczające okazuje się posiadanie matury, ewentualnie wzbogacone o dodatkowe kursy lub szkolenia. Pracodawcy preferują jednak kandydatów, którzy ukończyli studia na kierunku związanym z LOGISTYKĄ I TRANSPORTEM, a także biegłą znajomością co najmniej jednego języka obcego. Wymagana jest także znajomość podstawowych zagadnień prawa transportowego, umiejętność obsługi komputera i urządzeń biurowych.
Ile zarabia spedytor
Zarobki jak w każdej branży mogą się drastycznie różnić i często są zależne od miejsca w którym wykonuje się zawód. Możemy jednak przyjać, że osoba na stanowisku spedytor zarabia około 4000 zł miesięcznie. Przyjmuje się, że średnie zarobki przedstawicieli tego zawodu wynoszą ok. 2855 złotych netto. Najwyższe pensje osób na tym stanowisku to sumy ok. 3665 złotych netto i więcej, z kolei najniższe zarobki wynoszą ok. 2230 złotych netto i mniej. To ile zarabia spedytor, zależy od tego, jak dużo z wymienionych wyżej wymagań spełniamy, i zasada im więcej tym lepiej znajduje tu doskonałe zastosowanie. Absolutnym minimum dla pracownika spedycji jest znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym. Im więcej języków zna spedytor tym lepiej – może liczyć na posadę w bardziej znaczącej firmie i na wyższe wynagrodzenie.
Spedytor – wymagania pracodawców
- wykształcenie średnie lub wyższe kierunkowe,
- doświadczenie,
- biegła znajomość języka angielskiego,
- biegła obsługa komputera,
- komunikatywność,
- odporność na stres,
- umiejętność pracy w zespole,
- organizacja pracy własnej,
- chęć ciągłego szkolenia się,
- znajomość rynku przewoźników,
- umiejętność tworzenia długotrwałych relacji z klientem.
Aby zdobyć pracę w spedycji, musisz również być osobą odpowiedzialną i skłonną do poświeceń, gdyż spedytor powinien być stale pod telefon, a nierzadko podjąć działanie na urlopie lub zwolnieniu lekarskim. Mile widziana jest również znajomość języków obcych, a także wszechstronna wiedza z zakresu transportu, ekonomii, prawa i systemów informatycznych.