CV w języku angielskim jest wymagane szczególnie, jeżeli chcesz otrzymać posadę w firmie międzynarodowej. Niektóre zasady pisania aplikacji, różnią się od reguł, które powszechnie znamy. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak poprawie napisać CV w języku angielskim.
Nie załączaj zdjęcia
Może wydawać Ci się, to dziwne, ponieważ w Polsce CV z załączonym zdjęciem są niemal obowiązkiem. W innych krajach jest wprost przeciwnie. Przykładowo w Wielkiej Brytanii CV wymagane jest bez zdjęcia, ze względu na przepisy antydyskryminacyjne. Załączenie fotografii może sprawić, że nasza kandydatura zostanie odrzucona. Z tych samych powodów nie podaje się daty urodzenia. Można rzec, że ta zasada jest jedną z kluczowych reguł w kwestii tworzenia CV w języku angielskim.
Covering letter
W Polsce list motywacyjny wysyła się tylko na życzenie pracodawcy i szczerze mówiąc nie we wszystkich firmach jest on wymagany. W innych krajach na terenie Europy jest wprost przeciwnie – poza samym życiorysem obowiązkiem jest stworzenie także covering letter, czyli odpowiednika listu motywacyjnego. Chyba, że pracodawca wyraźnie zaznaczy w ogłoszeniu o pracę, że takowy dokument nie będzie potrzebny.
Europass
Aby ułatwić sobie zadanie i mieć pewność, że wszystkie wymagane standardy zostaną spełnione, warto skorzystać z gotowego szablonu. W krajach Unii Europejskiej obowiązuje tzw. Europass, czyli dokument, który zawiera informacje na temat kompetencji i umiejętności zawodowych. Dostępny jest on na stronie: europass.cedefop.europa.eu/pl
Zwróć uwagę na szczegóły
Warto także zwrócić uwagę na szczegóły, takie jak np. w CV w języku angielskim nie stosuje się nagłówka Curriculum Vitae, tylko wyróżnia się swoje imię i nazwisko. Ważnym elementem jest także akapit pt: „cel zawodowy” (Job objective). Pamiętaj, że wszystkie informacje muszą zmieścić się na jednej stronie A4. W Polsce również jest to dobrze widziane, ale w innych krajach rekruterzy restrykcyjniej przestrzegają tej zasady. W Wielkiej Brytanii na końcu aplikacji nie ma obowiązku umieszczać formułki o pozwoleniu na przetwarzanie danych. Ostatnim elementem w CV w języku angielskim są referencje od byłych pracodawców. W Polsce takie dokumenty dostarcza się na życzenie rekrutera, ale w innych krajach Unii Europejskiej należy je wysłać wraz z CV i listem motywacyjnym.
Przydatne zwroty
Work experience at… – Mam doświadczenie zawodowe w…
Voluntary work a… – Wolontariat w…
Fluency in both written and spoken… – Biegła znajomość w mowie i piśmie…
Currently holding a full…driver’s license – Prawo jazdy kat. (kategoria)…
As your requested… – Zgodnie z państwa prośba…
Szukając pracy za granicą czy w firmach międzynarodowych dobrze jest posiadać aktualne konto na portalu Linkedin, ponieważ pracodawcy coraz częściej korzystają z tej strony. Można powiedzieć, że profil na Linkedinie jest wirtualnym CV. Korzystając z powyższych wskazówek, Twoja aplikacja z pewności zwróci uwagę pracodawcy.