Jesień życia to powinien być czas, kiedy skupiamy się tylko na sobie, na swoich marzeniach i chcemy spokojnie funkcjonować bez obawy, że nagle z dnia na dzień zabraknie nam pieniędzy.

Prognozy nie są optymistyczne
Aby rzeczywiście było tak różowo lepiej już wcześniej zacząć oszczędzać, bo przecież czas szybko ucieka, wciąż mamy inne ważne wydatki, a pieniądze niestety same do nas nie przyjdą. Prognozy dotyczące emerytur za kilkanaście lat nie są optymistyczne, według nich dostaniemy nawet o połowę mniej pieniędzy niż obecnie otrzymują emeryci. To jeszcze bardziej powinno nas zmotywować do zaciskania pasa, chociaż statystyki wcale na to nie wskazują.

Nie bój się inwestować
Najczęściej wybieranymi narzędziami do tego, aby odłożyć nieco grosza na starość są obligacje lub fundusze inwestycyjne. W przypadku tych ostatnich nie martwimy się w ogóle o cały proces inwestowania tylko powierzamy swoje pieniądze fachowcom, którzy już dobrze wiedzą jak się z nimi obchodzić. Rozsądnym rozwiązaniem wydaje się też rozkładanie gotówki na części i odkładanie tudzież inwestowanie jej na różne sposoby. Wiele osób część przeznacza na fundusze inwestycyjne, część na lokaty.

A może załóż sobie konto?
Od kilku lat działają też indywidualne konta emerytalne, zwolnione z podatku Belki, które mają nam ułatwić życie za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Takie konto otworzyć możemy w banku, firmie ubezpieczeniowej czy domu maklerskim. Istnieje również coś takiego jak indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego, gdzie istnieje możliwość odliczania wpłaconych środków od podstawy opodatkowania w deklaracji PIT. Ich dużym plusem jest to, że nasze pieniądze są bezpieczne, ale dużym minusem jest jednak niskie oprocentowanie, co skutecznie zniechęca przyszłych emerytów.

Nawet jeżeli emerytura to dla nas bardzo odległa przyszłość to warto o niej pomyśleć stosunkowo wcześniej, aby będąc w podeszłym wieku móc odpoczywać i cieszyć się każdym dniem. Nie odkładajmy tego na jutro, zacznijmy oszczędzać na nią już dziś.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here