ZUS

Obniżone składki ZUS jest to suma pieniędzy, która zostanie w naszej kieszeni. Oszczędzanie, szczególnie na początku prowadzenia biznesu jest niezwykle ważne. Warto jednak dowiedzieć się o nich czegoś więcej, ponieważ tak jak zawsze istnieje druga strona medalu. Nie płacąc składki ZUS lub płacąc ją niższą, nie mamy ubezpiczenia. Oznacza to, że mniej pieniędzy odłożymy na emeryturę czy rentę. Korzystając z każdej ulgi nie jesteśmy zwolnieni z płacenia składki zdrowotnej. Jest to bardzo istotne i należy o tym pamiętać. 

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/obnizone-skladki-zus-dla-kogo-i-na-jakich-warunkach/ 

Obniżenie składki ZUS – Ulga na start

Początkujący przedsiębiorca ma prawo do dyspozycji skorzystanie z ulgi na start. Oznacza to, że przez 6 miesięcy nie muszą przelewać pieniędzy na ubezpiecznie do ZUS: emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Dzięki temu możemy oszczędzić 1069,14 zł. Tyle zostanie Ci w kieszeni miesięcznie, jeśli w 2020 roku skorzystać z ulgi na start. Do zapłaty pozostanie Ci ubezpieczenie zdrowotne, czyli 362,34 zł miesięcznie.Trzeba pamiętać o tym, że ulga na start jest to możliwość dla młodych przedsiębiorców, którzy rozpoczęli swoją działalność pierwszy raz lub w przypadku, gdy otworzyli ją kolejny raz po minimum 5 letniej przerwie od zamknięcia poprzedniej firmy. 

Co po upływie 6 miesięcy? 

Po upływie tego czasu nadal jest szansa na oszczędzenie na składkach. Teraz możesz skorzystać z obniżenia składki ZUS. Dzięki temu zapłacisz składki na ubezpieczenia społeczne, liczone od obniżonej podstawy, która nie może być niższa niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. 30 proc. minimalnego wynagrodzenia w 2020 roku wynosi 2600 zł. Dlatego składka ta wyniesie 780 zł.

Obniżone składki przysługują za 24 miesiące. Pod uwagę musimy wziąć to, że ulga to dotyczy jedynie nas, a nie naszych pracowników. Jeśli zawiesimy działalność gospodarczą, to nie przerwie to biegu 24 miesięcy obniżonej składki.

Kogo obowiązują obniżone składki ZUS?

Z tej ulgi mogą skorzystać właściciele firm, którzy:

  • nie mają innej pozarolniczej działalności gospodarczej,
  • nie prowadzili jej w ostatnich 60 miesiącach kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej,
  • nie prowadzą działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy. Chodzi o pracodawcę, u którego w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym pracowali na etacie i wykonywali czynności wchodzące w zakres obecnie wykonywanej działalności.

Kto nie ma prawa płacenia obniżonej składki?

Są to osoby, które:

  • w ostatnich 60 miesiącach prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą; 
  • wykonywały działalność twórczą lub artystyczną; 
  • prowadziły działalność gospodarczą w zakresie wolnego zawodu; 
  • były wspólnikiem jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki jawnej, komandytowej lub spółki partnerskiej; 
  • prowadziły publiczną/niepubliczną szkołę.

Zobacz też: http://www.malemen.pl/jakosc-paliw-na-stacjach-gdzie-dobrze-zatankujesz/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here