Odkładanie pieniędzy to nie jest taka prosta sprawa i wiele osób ma z tym duże problemy. Jak się zmobilizować, aby oszczędzać chociaż niewielkie sumy?

Postaw sobie jasny cel
Z pewnością warto wyznaczyć sobie jakiś cel, dzięki czemu będziemy wiedzieli na co potrzebne są nam dodatkowe środki. Mogą to być na przykład wakacje zagraniczne lub krajowe, ale w luksusowym hotelu. Taka perspektywa z pewnością sprawi, że łatwiej będzie nam zacisnąć pasa, ale sęk w tym, że wcale nie musimy sobie niczego odmawiać, tylko skrupulatnie planować wydatki. Metodą starą jak świat jest chodzenie na zakupy z gotową listą produktów, które potrzebujemy czy będziemy potrzebować na przykład w ciągu tygodnia. W związku z tym zaplanować trzeba posiłki i w miarę ściśle trzymać się swojego planu. Wiele osób też odkłada choćby drobne sumy do skarbonki, tudzież słoika i na przykład robi tak ze wszystkimi pięciozłotówkami, które się trafiają.

Zarób dodatkowo i odłóż
Warto też wiele rzeczy robić samemu w domu, a niekoniecznie kupować gotowe, chodzić do restauracji czy do każdej pracy wynajmować fachowców. Można też ograniczyć wydatki na ciuchy czy kosmetyki, na które zwykle sporo wydajemy. Są też tacy, którzy decydują się chociażby na drobne prace dorywcze, jak mycie okien, a wszystkie zarobione w ten sposób pieniądze odkładają.

Banki ci w tym pomoże
Nie każdy ma jednak tyle samozaparcia i samodyscypliny, aby skrupulatnie odkładać grosz do grosza. Możemy wówczas skorzystać też z pomocy banku, gdzie w przypadku wielu rachunków istnieje coś takiego jak subkonta czy rachunki oszczędnościowe, na które przelewane są wcześniej ustalone przez nas sumy. W ten sposób systematyczne oszczędzanie mamy właściwie już z głowy i nie będzie nas kusiło, aby naruszać odłożoną sumę i wydać ją na jakiś inny cel.

Dobrze wiedzieć, że ma się jakieś zabezpieczenie finansowe lub, że możemy sobie pozwolić na wakacje marzeń. Takie rzeczy jednak nie przychodzą łatwo, trzeba je sobie wypracować, a czasami nawet trochę się pomęczyć, ale na pewno warto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here