Popularne formacje harmoniczne

Rynek finansowy jest jak fraktal, rozwijający się wewnątrz wielu ram czasowych jednocześnie. Jego powtarzalna struktura sprawia, że wielu inwestorów opiera swój styl handlu właśnie na poszukiwaniu znanych formacji, które występują na całym wachlarzu rynków, z naciskiem na CFD, takie jak US30, GER30 czy metale szlachetne.

Jeśli jesteś zainteresowany handlem na tego typu instrumentach, umożliwia to między innymi ten broker CFD.

Wcześniej jednak przyjrzyjmy się najpopularniejszym formacjom, zwiastującym kontynuację lub przełamanie istniejącego trendu.

Head and shoulders oraz Reversed head and shoulders — zwiastuny końca trendu.

Head and shoulders

Formacja Head and Shoulders — z ang. głowa i ramiona, należy do jednych z najpopularniejszych formacji harmonicznych, sugerujących odwrócenie trendu.

Do rozpoznania formacji tego typu, potrzebujemy szczytu, po którym następuje wyższy szczyt — dokładnie tak, jak w trendzie wzrostowym. Różnica polega na tym, że trzeci szczyt zatrzymuje się w okolicach, w których utworzył się pierwszy, co przyczynia się do charakterystycznego wyglądu formacji, przywodzącego na myśl właśnie głowę i ramiona.

Warto wspomnieć, że podobnie jak w przypadku wielu innych formacji świecowych, Głowa i Ramiona występuje także w wariancie odwróconym, który sugeruje koniec trendu spadkowego i nadchodzący początek wzrostów.

Double bottom i double top, czyli dwukrotne odrzucenie poziomu cenowego.

Double bottom

Formacje podwójnego dna/szczytu to jedne z najskuteczniejszych zwiastunów odwrócenia trendu.

By rozpoznać formację, musimy zaobserwować wyraźny trend spadkowy/wzrostowy, po którym następuje dwukrotne odrzucenie danego obszaru na wykresie.

Oznacza to, że sprzedający/kupujący nie mają już wystarczającej siły przebicia, by popchnąć cenę instrumentu w wybranym przez siebie kierunku.

Widząc to, strona dotychczas przeważająca zaczyna realizować zyski, a następnie w popłochu uciekać z rynku, powodując reakcję łańcuchową, która rodzi zupełnie nowy, przeciwny do poprzedniego, trend.

Jeśli po wystąpieniu odrzucenia, cena zmienia kierunek, przełamując wcześniejszą linię trendu, tendencja się odwraca, a my dostajemy sygnał do otwarcia pozycji.

Formacja trójkąta

Formacja trójkąta jako kontynuacja trwającego trendu.

formacja

Do popularnych motywów należą także formacje trójkąta, które mogą występować w kilku wariantach, zakładających zarówno kontynuację, jak i przełamanie obecnego trendu.

W poniższym przykładzie przestawiono formacje będące silnymi impulsami do kontynuacji trendu wzrostowego.

Do otwarcia pozycji kup, w przytoczonym przykładzie, potrzeba wyraźnego ruchu w kierunku aktualnego trendu, który jednocześnie przełamuje strukturę formacji trójkąta.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tych i im podobnych formacji, takich jak Nietoperz lub Krab, rzetelnym źródłem informacji jest ta baza artykułów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here