praca

 

Ofert sezonowej pracy za granicą przybywa. Duże zapotrzebowanie na pracowników widać w Niemczech i to najczęściej wybierany przez nas kierunek wyjazdów do pracy. Niemcy to dobry rynek i naturalny kierunek ekspansji dla polskich przedsiębiorców. Mimo kryzysu, niemiecka gospodarka nie przeżywa stagnacji, ale intensywnie się rozwija. Nie musimy być zameldowani w Niemczech, aby otworzyć spółkę GbR czy jednoosobową działalność gospodarczą – Gewerbe.

Gdzie szukać sezonowej pracy w Niemczech

Warto popytać znajomych, którzy pracowali już za granicą i z własnego doświadczenia doradzą nam, co trzeba robić, a czego warto unikać.  Innym sposobem jest nawiązanie współpracy z firmami organizującymi zagraniczne wyjazdy do pracy. Jest to o tyle wygodne, że zapewnioną mamy pomoc w wypełnieniu wszystkich formalności. Polscy pracownicy, oprócz płacy, cenią sobie również inną kulturę pracy. Osoby z bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego mogą szukać pracy bezpośrednio w firmach. Wybierając tę opcję, przydadzą się również umiejętności w przygotowywaniu wszystkich wymaganych dokumentów i załatwianiu formalności. Plusem jest na pewno duża niezależność i dowolność wyboru miejsca pracy oraz regionu. Częstym, lecz dość wymagającym wyjściem jest nawiązanie bezpośredniej współpracy z niemiecką agencją pośrednictwa pracy.

praca

Oferty sezonowej pracy w Niemczech

Przeglądając oferty pracy dla opiekunek w Niemczech, można wywnioskować, że zawód ten wymaga głównie dobrej kondycji fizycznej i znajomości języka niemieckiego w stopniu komunikatywnym. Na najwyższe pensje mogą liczyć zatrudnieni w przemyśle, np. monter linii produkcyjnej zarobi do 2,4 tys. euro brutto. Porównywalne pensje otrzymają wykwalifikowani pracownicy budowy – zbrojarze, murarze, hydraulicy. Jednym z największych problemów, z którymi musi się zmierzyć kandydat – nawet jeśli zna w miarę dobrze język niemiecki – jest bowiem kwestia stawki wynagrodzenia. Osoba, która zatrudnia się bezpośrednio u niemieckiego pracodawcy podlega niemieckiemu prawu. Oznacza to, ze Polak pracujący legalnie w Niemczech niekoniecznie zarobi nawet tyle, ile gwarantuje polskie prawo.

Co można zbierać w Niemczech

  1. Praca przy zbiorach szparagów rozpoczyna się już w marcu- Stawki najczęściej są rozliczeniem godzinowym (7,00 – 8,50 euro brutto), ale zdarzają się rozliczenia akordowe. Pracuje się najczęściej 5-6 dni w tygodniu. Trzeba mieć sprawne dłonie i ogólnie być w dobrym zdrowiu.
  2. Praca na plantacjach kapusty i sałaty rozpoczyna się zazwyczaj w maju. Wynagrodzenie za godzinę pracy od 7,50 – 8,50 Euro). Jest to dość ciężka fizycznie praca ze względu na konieczność pracy w pochyleniu i dość ciężkie skrzynie z warzywami.
  3. Zbiory pieczarek- Wynagrodzenie godzinowe (z ofert z tego roku – stawka to około 8 euro). Od tego trzeba oczywiście odjąć koszty zakwaterowania. Pracuje się przez 6 dni w tygodniu.
  4. Zbiory truskawek- Sezon zaczyna się w czerwcu, ale już pojawiają się pierwsze ogłoszenia o pracę. Rozliczenie w przypadku truskawek jest najczęściej w oparciu o akord (około 2-2,5 euro za 5 kg skrzynkę).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here