studia

Aby kariera zawodowa okazała się sukcesem, trzeba ją dokładnie zaplanować i konsekwentnie budować. Określenie zawodowej ścieżki wiąże się przede wszystkim z wyborem studiów. Jeśli właśnie zdałeś maturę albo chcesz zmienić zawód bądź podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, dowiedz się, jacy specjaliści będą potrzebni w niedalekiej przyszłości na rynku pracy.

Przyszłościowe kierunki

Kierunki, które z pewnością dadzą nam pracę, są związane z techniką. Poszukiwani są dalej inżynierowie, elektronicy oraz informatycy. Warto również zastanowić się nad astronomią, która jest bardzo mało popularnym kierunkiem studiów. Drugim kierunkiem studiów, po którym bezrobocie wśród absolwentów jest bardzo niskie, to informatyka. Jest to dziedzina, która w tym momencie najszybciej się rozwija na świecie. Automatyka i budowa maszyn to kolejny kierunek, po którym warto zostać absolwentem. Ta dziedzina również dynamicznie się rozwija i oferuje specjalistom dobrze płatną pracę. Jak się okazuje obecnie duże zapotrzebowanie jest również na absolwentów innych specjalistycznych kierunków. Na przykład duże możliwości stoją przed architektami. We wszystkich ścieżkach kształcenia, takich jak architektura zieleni, czy architektura wnętrz, znajdą się miejsca pracy.

Wybór kierunków

W przypadku osób posiadających zdolności do przyswajania nauk ścisłych, jak najbardziej polecane są kierunki proponowane przez politechniki oraz wydziały chemii i informatyki przy uczelniach wyższych. Przy wyborze uczelni warto sprawdzić rankingi, poszukać informacji w internecie, dowiedzieć się, co uczelnia oferuje oprócz minimum programowego.

studia

 1. Wybierz te kierunki studiów i uczelnie, gdzie:
 • w skład grup wchodzi nie więcej niż 30 studentów;
 • umiejętności praktyczne łączą się z wiedzą teoretyczną;
 • istnieje możliwość uzupełnienia posiadanej wiedzy (aplikacja na studia magisterskie).
 1. Zapoznaj się z zasadami rekrutacji i wymaganiami obowiązującymi na poszczególne kierunki.
 2. Zwróć uwagę na treść programu
 3. Porównaj uczelnie, które oferują wybrane przez Ciebie kierunki studiów – przyjdź na spotkania z przedstawicielami uczelni lub odwiedź strony internetowe szkół wyższych.
 4. Zapytaj o zdanie innych – członków rodziny, przyjaciół, nauczycieli, doradców, studentów

Kto znajdzie pracę

W badaniach przeprowadzonych przez Polską Agencję Rozwoju i Przedsiębiorczości wyróżniono kluczowe typy kwalifikacji pracowników za 5 lat:

 • techniczne (np. technika, elektronika, przemysł, budownictwo),
 • ekonomiczne (np. ekonomia, zarządzanie i marketing, finanse i bankowość),
 • prawniczo-administracyjne,
 • ścisłe (np. fizyka, matematyka, statystyka, informatyka),
 • społeczne (np. psychologia, socjologia, nauki polityczne),
 • przyrodnicze (np. biologia, chemia).

Często przez kilka lat trwania studiów wyższych, rynek zmienia się tak bardzo, że pracodawcy poszukują w danych branżach zupełnie innych kompetencji, niż jeszcze kilka lat wcześniej.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPraca Dublin
Następny artykułStudia fizjoterapia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here