Każdy bank przed udzieleniem kredytu swojemu klientowi musi ocenić ryzyko, jakie może wiązać się z pożyczeniem mu pieniędzy. Dzięki temu instytucje finansowe minimalizują straty, które wiążą się z udzieleniem kredytu nieuczciwym kredytobiorcom, którzy nie mają zamiaru lub nie dadzą rady spłacić swojego długu. Podczas oceny ryzyka bardzo pomocny jest scoring BIK. Im jest on wyższy, tym większą mamy szansę na otrzymanie kredytu. Zobacz co to jest scoring BIK i co ma na niego wpływ.
Co to jest scoring BIK?
Inaczej mówiąc scoring jest oceną punktową, którą posiada każdy kto widnieje w BIK. Biuro Informacji Kredytowej gromadzi informacje na temat kredytobiorców – tego, jak radzą sobie oni ze spłatą swoich kredytów i jaka jest ich kultura płatnicza. Na tej podstawie BIK przydziela punkty każdemu z osobna, jak łatwo się domyślić im bardziej sumienny kredytobiorca, tym więcej punktów otrzyma on od BIK.
Punkty BIK wynikają bezpośrednio z naszej historii kredytowej dlatego każda osoba, która chce mieć dobry scoring powinna o nią zadbać. Każdy bank, a nawet prywatna firma pożyczkowa może skorzystać z pomocy BIK i sprawdzić scoring klienta, który ubiega się o dany produkt finansowy. Jest to więc kluczowy czynnik, który może przesądzić o tym, czy odstaniemy (czy też nie) kredyt.
Ocena punktowa w BIK – przedziały
Scoring Biura Informacji Kredytowej można podzielić na kilka przedziałów. Ocena punktowa zaczyna się na jednym punkcie, a może skończyć nawet na stu. Jak już wiemy im większa ocena punktowa, tym większą szansę mamy na otrzymanie kredytu. Osoby, które mogą pochwalić się scoringiem w okolicach 100 punktów są dla banku najbardziej wiarygodnymi klientami.
Jeśli Twój scoring spada poniżej 70 punktów, to banki nie będą spoglądać na Ciebie aż tak łaskawym okiem. Mogą one wymagać spełnienia dodatkowych warunków, aby udzielić Ci kredytu np. wykupienia ubezpieczenia lub posiadania wkładu własnego.
Osoby, które mają ocenę punktową niższą niż 50 punktów, nadal mają szansę na otrzymanie kredytu, jednak raczej nie będą to duże kwoty, a niektóre banki mogą odmówić im udzielenia jakichkolwiek zobowiązań.
Jak poprawić swoją ocenę punktową?
Budowanie dobrego scoringu w BIK może zająć trochę czasu jednak warto się tym zająć. Wystarczy, że spłata kredytów nigdy nie będzie sprawiała Ci problemów i będziesz regulował swoje długi zawsze w terminie. Warto także kontrolować ilość zobowiązań, które musisz spłacać jednocześnie – niech nie będzie ich za dużo. Warto również skontaktować się z doradcą finansowym https://splatakredytow.pl/splata-kredytow/, który podpowie Ci jak poprawić ocenę punktową w BIK.