fizjoterapia

Aby dobrze przygotować się do rekrutacji i zwiększyć swoje szanse na pozytywny przebieg procedur rekrutacyjnych powinieneś zdecydować się na konkretną uczelnię dość wcześnie, bo jeszcze przed wyborem przedmiotów maturalnych. Fizjoterapia to dziedzina, która wymaga bardzo rozległej wiedzy i znacznych umiejętności, dlatego program tych studiów przewiduje poznawanie teorii, jak i praktyki rehabilitacji. Fizjoterapeuta musi dysponować świetną kondycją fizyczną, stąd w planach zajęć tak wiele godzin sportu. Idealny kandydat na fizjoterapeutę odznacza się dobrym zdrowiem, co jest szczególnie ważne podczas indywidualnych zabiegów z pacjentami, które wymagają użycia siły. Jest życzliwy, cierpliwy, opanowany, komunikatywny, odporny emocjonalnie, nie podlega nagłym zmiennym nastrojom.

Praca w zawodzie fizjoterapii

Znalezienie pracy w tym zawodzie nie należy do szczególnie trudnych wyzwań. Liczba miejsc, w których może pracować fizjoterapeuta jest imponująca. Należą do nich:

  • prywatne i publiczne placówki ochrony zdrowia;
  • sanatoria;
  • prywatne gabinety masażu;
  • uczelnie, szkoły masażu i fizjoterapii.

fizjoterapia

Fizjoterapia nie jest ciężką pracą. Jest świetnym połączeniem medycyny i sportu, które nie wymaga 8 godzin siedzenia za biurkiem i niszczenia kręgosłupa, ani marznięcia z łopatą na budowie. Ciepły gabinet, zazwyczaj praca od poniedziałku do piątku po 8-10h. Absolwenci kierunku fizjoterapia najczęściej znajdują pracę w takich instytucjach, jak: publiczne i niepubliczne placówki służby zdrowia, placówki oświatowe, zakłady pracy chronionej i warsztaty terapii zajęciowe, szkoły wyższe, placówki sportowe, hospicja, domy opieki. Bardzo często fizjoterapeuci prowadzą własną praktykę rehabilitacyjną.

Zarobki fizjoterapeuty

Fizjoterapeuta w szpitalu może zarobić do 1800 złotych brutto. W klinikach prywatnych zarobki mogą sięgać do 2 tysięcy złotych wzwyż. Często więc fizjoterapeuci dorabiają sobie prywatnymi zleceniami od osób, które je zlecają. Z pewnością interesująca dla potencjalnych kandydatów na to stanowisko jest również kwestia tego, ile zarabia fizjoterapeuta w Polsce. Otóż średnia pensja w tym zawodzie wynosi ok. 1800 złotych netto. Z kolei 25% przedstawicieli tego zawody zarabia ponad 2100 złotych netto – są to najwyższe pensje. Najniższe zarobki obejmują 25% fizjoterapeutów i wynoszą średnio 1500 złotych netto. Najwięcej zarabiają fizjoterapeuci pracujący w Warszawie (średnio 2035 złotych netto), Częstochowie (średnio 1900 złotych netto) oraz Krakowa (ok. 1880 złotych netto). Wielu fizjoterapeutów, szczególnie imigrantów, ma problemy ze znalezieniem zatrudnienia w zawodzie. Rzecz jasna dla tych najlepszych zawsze jest miejsce i mogą oni liczyć na wypłaty w granicach 8-10 tysięcy Euro. Natomiast jest to zdecydowanie powyżej średniej, która wynosi 2-3 tysiące Euro, co jednak przy relatywnie wysokich kosztach utrzymania nie jest stawką robiącą duże wrażenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here