System MES – jak usprawnia zarządzanie produkcją?

System MES jest narzędziem do zarządzania produkcją w sposób optymalny. Za jego pomocą udaje się w pełni kontrolować maszyny na linii produkcyjnej, podnosząc zarazem ich wydajność, na przykład poprzez ustalanie kolejności realizowanych zleceń, co przekłada się na realizację produkcji w krótszym czasie. Jakie jeszcze zalety ma to oprogramowanie?

Jakie są najważniejsze funkcje systemu MES?

Korzystając z systemu MES, można kompleksowo zadbać o zarządzanie produkcją, poświęcając zarazem na taką czynność minimum swojego czasu. Najlepszy system MES pozwala od razu po wdrożeniu wykryć wszelkie problemy, które wpływają na to, że produkcja jest nieefektywna, a wykorzystywane materiały do wytwarzania towaru marnują się.

Dzięki oprogramowaniu udaje się obniżyć koszty przy jednoczesnym podniesieniu wydajności i lepszej jakości pracy i produkcji. Jest to możliwe ze względu na to, że system pozwala wykryć przestoje i automatycznie o nich informować. Ponadto system równie machinalnie rejestruje produkcję i monitoruje rzeczywisty czas pracy urządzeń. Wszelkie odstępstwa produkcyjne są natomiast zapisywane, co wpływa na lepszą kontrolę jakości również za pomocą modułu analiz.

Jak system MES wpływa na funkcjonowanie firmy?

System MES nie tylko pozwala poprawić zarządzanie działem produkcji. Dzięki temu, że dane można łatwo przesyłać również między innymi oprogramowaniami, takimi jak ERP, CMMS, czy APS, w zebrane dane mają wgląd zarówno kierownicy z działu produkcji, jak również osoby zatrudnione w innych sektorach, co sprawia, że całe przedsiębiorstwo na tym korzysta.

Korzystając z systemu MES, można lepiej planować i zarządzać każdym etapem produkcji, co przekłada się na większą produktywność. Pozwala to osiągać lepsze rezultaty przy jednoczesnym minimalizowaniu ponoszonych kosztów.

System MES usprawnia produkcję

Osoby, które kierują i zarządzają produkcją, mają pełen obraz sytuacji, dzięki dostępowi do wszystkich danych, które są łatwe do odczytania i analizy. To prowadzi między innymi do efektywnego zarządzania zleceniami, co przekłada się na szybszą realizację cyklu produkcyjnego.

Za pomocą systemu MES można również zidentyfikować ukryty i niewykorzystany potencjał, co pozwala w sposób maksymalny wykorzystać moce działu produkcji.

Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here