Kobiety zatrudnione na umowę o pracę, po urodzeniu dziecka, mają możliwość skorzystania z kilku rodzajów urlopów – macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego, z czego jedynie wychowawczy jest bezpłatny. Urlopem macierzyńskim, rodzicielskim i wychowawczym rodzice mogą się podzielić. Urlop macierzyński przysługuje pracującej kobiecie, która ma wkrótce urodzić dziecko lub właśnie je urodziła, a także kobiecie, która adoptowała lub przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (poza zawodowymi rodzinami zastępczymi) dziecko do lat 7. Zasiłek macierzyński przysługuje nie tylko mamie zatrudnionej na umowę o pracę. Dostaniesz go również, jeśli pracujesz na umowę zlecenie lub prowadzisz działalność gospodarczą, ale pod warunkiem, że opłacasz składkę na ubezpieczenie chorobowe.
Urlopy dla rodziców ułatwiają nie tylko opiekę nad dzieckiem, ale też pośrednio sprzyjają decyzji o powiększeniu rodziny. Urlopy dla rodziców to płatne przerwy w pracy, a więc są do niego uprawnione tylko osoby zatrudnione na umowę o pracę. Każdy rodzaj urlopu ma swoją specyfikę. Urlop macierzyński jest obowiązkowy – każda matka musi pójść na macierzyński. Urlop ojcowski jest dowolny, tak samo, jak urlop rodzicielski, który nie jest obowiązkowy. Po porodzie musisz obowiązkowo wykorzystać 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Po tym czasie możesz wrócić do pracy, jeśli pozostałe 6 tygodni urlopu macierzyńskiego weźmie ojciec dziecka.
Ile trwa urlop macierzyński
Każdej mamie nowonarodzonego dziecka, która jest uprawniona do otrzymania świadczenia, przysługuje 20 tygodni podstawowego urlopu macierzyńskiego (z tego sześć może wykorzystać jeszcze przed porodem). Urlop macierzyński trwa:
- 20 tygodni (140 dni) – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
- 31 tygodni (217 dni) – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
- 33 tygodnie (231 dni) – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
- 35 tygodni (245 dni) – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
- 37 tygodni (259 dni) – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
Urlop rodzicielski
Jak sama nazwa wskazuje, urlop rodzicielski dotyczy obojga rodziców i przysługuje rodzicom w wymiarze 32 tygodni. Rodzice mają więc obecnie do dyspozycji:
- 20-tygodniowy urlop macierzyński (w tym 14 tygodni po porodzie zarezerwowanych jest tylko dla matki);
- 2-tygodniowy urlop ojcowski;
- 32-tygodniowy urlop rodzicielski;
Urlop tacierzyński
Urlop tacierzyński to część urlopu macierzyńskiego, którą ojciec przejmuje od matki dziecka. Kobieta musi wykorzystać minimum 14 tygodni z podstawowego urlopu macierzyńskiego, pozostałe 6 tygodni może przekazać ojcu dziecka. Wniosek o rezygnację z urlopu macierzyńskiego kobieta powinna złożyć najpóźniej 7 dni przed planowanym powrotem do pracy. Musi do niego dołączyć zaświadczenie od pracodawcy ojca dziecka, że złożył on wniosek o przejęcie urlopu.