monitorach dla graczy

Jeśli jesteś na rynku monitora do gier, to może się okazać, że drapanie głowy. Dlaczego niektóre wyświetlacze są tak dużo droższe niż inne? Co wszystkie te rozdzielczości oznaczają dla gier? Let’s try i demystify niektóre z tech-specs, więc można dokonać najlepszego możliwego wyboru dla swoich potrzeb i budżetu.

Rozdzielczość natywna

Natywna rozdzielczość odnosi się do liczby fizycznych pikseli na ekranie. W większości przypadków, monitory mają rozdzielczość 1920×1080, 2460×1440, 3840×2160, lub (jeśli jesteś maniakiem z głębokimi kieszeniami) 7680×4320. Im większy ekran i im bliżej niego siedzisz, tym bardziej widoczne będą poszczególne piksele – dla większości graczy 1440p to odpowiednia równowaga. Co ciekawe, najbardziej popularna rozdzielczość na Steam (przez pewien dystans) jest nadal 1080p, z więcej niż dwie trzecie użytkowników nadal preferując go. Monitor do gier 4k jest nadal niszowy, używany przez zaledwie 2% graczy.

Czy skalowanie w dół monitora 4K zwiększy liczbę FPS w grze?

Oczywiście, można spojrzeć na natywną rozdzielczość jako maksimum. Jeśli natrafisz na wymagający tytuł, zawsze możesz zmniejszyć rozdzielczość za pomocą wbudowanego w grę skalera rozdzielczości. Im więcej pikseli, tym więcej mocy obliczeniowej będziesz potrzebował i tym więcej pamięci VRAM będziesz potrzebował, by pomieścić bufor ramki. Nowy 3090, na przykład, może dostarczyć 8k dzięki ogromnej ilości 24GB ramu.

Rozmiar

Łatwo jest naśmiewać się z tych, którzy cenią sobie rozmiar ponad wszystkie inne względy. Ale prawda jest taka, że rozmiar naprawdę ma znaczenie, a posiadanie większego wyświetlacza może mieć równie duże znaczenie, jak takie rzeczy jak input lag. Dla większości graczy, 27 cali jest w porządku – ale niektórzy mogą chcieć iść większe.

Dlaczego warto mieć zakrzywiony monitor do gier?

W ciągu ostatnich kilku lat modne stało się granie na zakrzywionym monitorze do gier. Ale dokładnie co korzyść monitora tego rodzaju przyznania? Mówiąc prościej, bardziej pasuje do kształtu Twojego oka. Ponieważ Twoja rogówka jest zakrzywiona, również wyświetlacz, na który patrzysz, powinien być zakrzywiony. W ten sposób światło docierające z boków ekranu dociera mniej więcej w tym samym czasie, co światło ze środka, a Ty będziesz w stanie zobaczyć większą część ekranu w tym samym czasie.

Szeroki, szerszy, najszerszy

Znajdziesz monitory o różnych szerokościach, przy czym 16:9 jest standardem, a 21:9 jest jeszcze lepsze. W przypadku niektórych rodzajów gier, takich jak strzelanki pierwszoosobowe, monitory ultrawide naprawdę się sprawdzają – ale ich cena jest wyższa i nie są one dla każdego. Dla większości z nas 16:9 jest standardem. Zainteresowany kupnem monitora, ale wciąż się wahasz? Sprawdź https://techpolska.pl/jaki-monitor-240hz-kupic/.

Czas reakcji

Istnieje nieodłączne opóźnienie pomiędzy pojawieniem się klatki na wejściu monitora, a jej faktycznym wyświetleniem na ekranie. Powinno być ono jak najmniejsze, zwłaszcza podczas szybkich sesji gamingowych. Możesz oczekiwać, że panel TN lub VA zejdzie aż do 1ms czasu reakcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here