Wszystko co trzeba wiedzieć o zachowku

Co to jest zachowek i co warto o nim wiedzieć. Zachowek to zabezpieczenie interesów osób tak, by po śmierci spadkodawcy miały jakieś korzyści ze spadku, nawet jeśli nie zostały zawarte w testamencie. Komu należy się zachowek. Oczywiście jedynie najbliższej rodzinnie zmarłego. Pogłębmy ten temat.

Zachowek należy się: zstępnym zmarłego – to znaczy jego dzieciom, a jeśli one nie żyją to ich dzieciom, wnukom, prawnukom, małżonkowi, rodzicom – ale tylko w przypadku gdy byliby powołani do spadku z ustawy. W przypadku gdy zmarły pozostawił małżonka i dzieci lub tylko dzieci, wnuki, prawnuki, to rodzice nic nie dziedziczą. Przepisy o zachowku mówią, że: aby zachowek należał się najbliższej rodzinnie zmarłego, ten przed śmiercią musi spisać odpowiedni testament, może on także, już za życia przekazać komuś w darowiźnie wszystkie jego najcenniejsze przedmioty wchodzące w skład jego majątku. Zdarza się jednak, że czasami spadkodawca chcę, żeby jego majątek przejęli tylko niektórzy ze spadkobierców ustawowych lub nawet komuś, kto wcale by po nim nie dziedziczył.

Każdy uprawniony do zachowku może się o niego starać w przypadku, gdy nie otrzymał należnej mu części spadku ani na skutek dziedziczenia (bądź zapisu w testamencie) ani na skutek darowizny poczynionej przez spadkodawcę jeszcze za życia, a zaliczanej do spadku. Dodatkowo może wystąpić sytuacja, gdy uprawniony nie uzyskał całego należnego mu spadku – przysługiwać mu będzie wówczas roszczenie o jego uzupełnienie, to znaczy zapłatę różnicy między tym, co otrzymał a należnym mu faktycznie zachowkiem. Sprawa zachowku jest mało popularna w obecnych czasach. Nikt nie chce myśleć o tym, co będzie po jego śmierci, jednakże każdy z biegiem czasu powinien się tą sprawą zainteresować. Każdy powinien mieć prawo do wyboru, komu spadek się należy, a komu nie chcemy go dać, jest to naturalna sprawa, że nie chcemy dać komuś, komu nie chce naszych najwartościowszych rzeczy.

Jeszcze więcej na ten temat jest napisane na stronie: Zachowek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here