O tym, że należy pomnażać swoje oszczędności, wie każdy, kto takowe posiada. Jednak wybór konkretnego instrumentu inwestycyjnego staje się już nie lada problemem. Przyszły inwestor musi podjąć indywidualną decyzję w tej kwestii. Nie wszystkie sposoby pomnażania pieniędzy będą odpowiednie. Pod uwagę należy wziąć co najmniej kilka czynników.

Cel inwestycji

Chociaż najczęściej cel inwestycyjny jest długookresowy – to na przykład pomnażanie środków na tzw. czarną godzinę albo godne życie na emeryturze, to Polacy najchętniej inwestują w krótkim terminie. Najczęściej wybierane są inwestycje na kilka miesięcy, maksymalnie rok. Nikt nie chce „zamrażać” oszczędności na długi czas.

Bardzo rzadko cele inwestycji związane są z planami do realizacji w krótkim terminie. Odkładamy, ale nie inwestujemy środków na wymarzone wakacje, remont domu czy nowy samochód. Na takie cele najczęściej zbieramy do skarbonki. Zdanie banków w tej kwestii jest jednogłośne – inwestowanie pieniędzy jest zawsze opłacalne, ale na większe zyski możemy liczyć przy inwestowaniu dużej sumy środków, w długim okresie.

Wartość przeznaczonych środków

Polacy przeznaczają na inwestycje około 70% wszystkich oszczędności, jakie udało się im uzbierać. Z reguły w jeden instrument nie inwestujemy więcej niż 10 000 złotych, ale jest to akurat dobry krok. W ten sposób minimalizujemy ryzyko utraty wniesionego kapitału. Nie zawsze przecież wybieramy w pełni bezpieczne instrumenty inwestycyjne. Naszym celem coraz częściej są agresywne fundusze inwestycyjne. Notowania nie zawsze dają nam pewność osiągnięcia korzystnych zysków.

Na inwestycje należy przeznaczyć tyle środków, by ich strata nie zaburzyła kondycji domowego budżetu. Trzeba posiadać umiejętność prognozowania swoich wydatków i zabezpieczyć się na ich wypadek. Pamiętajmy, że większość instrumentów inwestycyjnych zakłada „zamrożenie” pieniędzy na określony czas.

Czas trwania inwestycji

Najchętniej wybierane są inwestycje na 1 miesiąc, 3 miesiące, 6 miesięcy albo maksymalnie 1 rok. Im dłużej przebiega inwestycja, tym na większe zyski można liczyć. W niektórych przypadkach czas trwania wiąże się bezpośrednio z ryzykiem inwestycyjnym. Tak jest, jeśli pod uwagę weźmiemy fundusze inwestycyjne. Notowania w długim okresie mogą się zmieniać na korzyść inwestora, ich wartość może się stabilizować.

Poziom ryzyka inwestycyjnego

Polacy wolą zarabiać na inwestycjach mniej, ale za to pewniej. To dlatego wybierają takie instrumenty inwestycyjne, które nie wiążą się z ryzykiem utraty wniesionego kapitału. Najczęściej wybierane są konta oszczędnościowe oraz lokaty.

Ci jednak, którzy nie boją się podjąć ryzyka, najczęściej stawiają na nieco bardziej agresywne formy inwestowania. Do takich zaliczają się fundusze inwestycyjne. Notowania, które są na bieżąco publikowane, pozwalają tak zarządzać portfelem jednostek uczestnictwa, by inwestowanie nie generowało strat, ale jak największe zyski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here