Potrzeby dziecka z roku na rok są coraz większe, a te największe czekają Cię, gdy pójdzie na studia albo skończy je i będzie chciało rozpocząć samodzielne życie. Oszczędzanie nie jest łatwe, ale są jeszcze inne możliwości.

Możesz wykupić polisę

Wśród nich możemy wybrać takie formy, jak polisy posagowe, fundusze inwestycyjne lub bardzo popularne lokaty bankowe. Ale po kolei. Polisy posagowe polegają na tym, że dokonujemy regularnych wpłat, a firma ubezpieczeniowa, z usług której korzystamy wypłaca nam naszą pełną kwotę na koniec zawartej wcześniej umowy. Taka polisa obejmuje też ubezpieczenie dziecka na wypadek śmierci rodziców.

Dla bardziej odważnych – fundusze

Fundusze inwestycyjne z kolei pozwalają na inwestowanie w większą grupę inwestycji, w jaki sposób będą one pracowały i gdzie to zależy od danego funduszu. Ich plusem jest z pewnością to, że zwykle ponosimy niskie opłaty za ich zarządzanie, ale z drugiej strony musimy zapłacić podatek od zysków kapitałowych i to za każdym razem, gdy sprzedajemy jakieś jednostki funduszu. Trzeba w tym wypadku co nieco znać rynek finansowy albo mieć dobrego doradcę, który przeprowadzi nas przez gąszcz przepisów i regulacji prawnych.

Lokata lub konto dla bezpieczeństwa

Najbardziej powszechne są jednak lokaty bankowe. Tutaj zyski są nieco mniejsze, niż w innych przypadkach, ale za to jest to działanie bezpieczne, ponieważ naszego kapitału nie możemy stracić. Stałe oprocentowanie gwarantuje nam to, że na pewno się ono nie zmieni w trakcie obowiązywania umowy, ale nie są one elastyczne. Wkładając pieniądze na lokatę zwykle zamrażamy je nawet na kilka lat i nie ma możliwości ich wypłacania, a jeżeli chcemy tego dokonać to tracimy część pieniędzy. Można też wybrać konta oszczędnościowe, gdzie możemy dokonywać dopłat i jest częsta kapitalizacja odsetek. Ich wadą jest jednak niższe oprocentowanie, niż w przypadku lokat.

Dobrze się uczyć dziecko oszczędności od najmłodszych lat, ale samemu też musimy dawać dobry przykład, pomóc nam w tym mogą różne instrumenty finansowe.

Ubezpieczenie Dziecka. Sprawdź jaką polisę wybrać: https://www.nn.pl/dla-ciebie/dziecko-i-bliscy/ubezpieczenie-dziecka.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here