W jaki sposób mała firma może poradzić sobie z wyzwaniami związanymi z przedłużającymi się terminami uzyskania wpłat od kontrahentów, jednocześnie zachowując przyjazne relacje z partnerami? Faktoring wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Czym jest faktoring i dlaczego warto na nim polegać?
Faktoring – sposób na zwiększenie elastyczności naszej firmy
Czym dokładnie jest faktoring? Zamiast definicji, nieco przybliżymy istotę tej usługi, posługując się praktycznym przykładem. Mała firma transportowa świadczy usługi dla dwóch dużych firm przewozowych, które są jednocześnie jej jedynymi klientami. Ze względu na specyfikę współpracy, branżę i wiodącą pozycję, z której wychodzą duże firmy, faktury wystawiane są z terminem zapłaty nawet do 90 dni. Po serii zleceń i wystawionych fakturach, mała firma transportowa, która w najbliższych tygodniach będzie musiała uregulować zobowiązania z tytułu wynagrodzeń, kosztów stałych i podatku nie ma wolnych środków pieniężnych – te wpłyną dopiero za 3 miesiące.
W tej sytuacji jedynym sensownym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi faktoringu – procesu, w którym faktor kupuje nasze faktury w zamian za natychmiastową wypłatę gotówki, pomniejszoną o wartość prowizji dla podmiotu świadczącego takie usługi.
Kiedy warto zainteresować się usługą faktoringu?
Dla kogo usługa faktoringu w https://pragmago.pl może okazać się doskonałym rozwiązaniem? Problem z płynnością gotówkową, prowadzący do zatorów płatniczych wcale nie jest rzadkim zjawiskiem, szczególnie gdy spoglądamy na konkretne branże, jak budownictwo lub transport. To właśnie tam, małe firmy, będące podwykonawcami cierpią na brak wolnych środków pieniężnych właśnie ze względu na bardzo długie terminy płatności, które są podyktowane wymaganiami dużych kontrahentów.
W każdej takiej sytuacji mała firma może zapewnić sobie natychmiastowe uzyskanie środków, poprzez sprzedaż praw do faktury. Faktoring to jednak usługa dla każdego przedsiębiorstwa, bez względu na branżę, skalę działania i wielkość. Przykładem mogą być duże firmy, które nie chcą psuć relacji biznesowych wezwaniami do zapłaty i zamiast tego po prostu sprzedadzą roszczenie faktorowi, uzyskując tym samym środki na dalszy rozwój biznesu.
Dlaczego właśnie faktoring?
Dlaczego faktoring, a nie kredyt firmowy? Ze względu na elastyczność tego rozwiązania. Z usługi faktoringu możemy skorzystać tylko raz, w trudnym momencie firmy, lub zdecydować się na oparcie swoich działań właśnie o tę usługę, regularnie sprzedając faktury faktorowi. Prowizje są na tyle małe, że koszty faktoringu, w przeciwieństwie do kosztów kredytu są praktycznie niezauważalne.
To, co przemawia za faktoringiem to niezwykle łatwy i szybki proces ubiegania się o zewnętrzne finansowanie. Wystarczy nawet 10 minut, by faktura została zaakceptowana przez faktora i pieniądze już wędrowały na nasze konto bankowe. Faktoring to usługa, z której firmy korzystają przy małych fakturach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by uzyskać finansowanie nawet do 1 mln złotych. To sprawia, że faktoringiem powinien zainteresować się każdy przedsiębiorca.