Zgodnie z przepisami firma może bezterminowo wylądować w tak zwanej „zamrażarce”. Obecnie jest ona zawieszona do momentu, w którym formalnie właściciel nie zamknie działalności. Jeżeli chcesz wznowić jej działalność, bo opatentował ś nowy pomysł na zarobienie pieniędzy, uporządkowany się swoją firmę, zyskałeś nowych klientów lub uzyskałeś potrzebne ci środki aby zrealizować wszystko tak, jak sobie tego wymarzyłaś, możesz bez problemu wróć do prowadzenia biznesu. W jaki sposób to zrobić? Przekonaj się sam!
Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/wznowienie-dzialalnosci-gospodarczej/
Jak wznowić działalność gospodarczą? – podstawowe informacje
Aby wznowić swoją działalność, musisz we wniosku dotyczącym zawieszenia firmy wpisać datę jej wznowienia. Wówczas Dzieje się to wszystko automatycznie. Jeżeli jednak tego nie zrobiłeś, to najwcześniej po upływie 30 dniach od zawieszenia możesz złożyć wniosek o wznowienie działalności. Taki dokument musimy przekierować do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej ( w skrócie CEIDG). Takie zawiadomienie trafia również do Urzędu Skarbowego oraz ZUS-u. Wznowienie swojej działalności to powrót do wszystkich wykonywanych wcześniej obowiązków.
Z tego powodu musisz sprawdzić czy nadal obowiązuje cię prawo do ulg dla początkujących przedsiębiorców takich jak na przykład ulga na start czy też mały ZUS Plus.
Jeżeli będziesz mieć wszystkie potrzebne dokumenty, możesz sam wyznaczyć datę wznowienia działalności. Taka data ma znaczenie, ze względu na składki ubezpieczeniowe. Jeśli wybierasz koniec miesiąca to składka zdrowotna będzie obowiązywać cię do zapłaty za cały miesiąc. Pozdrowienie działalności pierwszego dnia miesiąca, taka opłata się omiń.
Co po wznowieniu działalności?
Po wznowieniu działalności czeka cię kilka spraw do załatwienia. Musisz rozliczyć swoje przychody oraz koszty z okresu zawieszenia firmy Oczywiście jeśli takie były oraz pamiętać o tych obowiązkach, które mogą cię dotyczyć na przykład kasie fiskalnej czy też podatku VAT.
Twoja działalność jest wznowiona w momencie kiedy zostaną zamieszczone dane na CEIDG. Nastąpi to nie później niż następnego dnia roboczego zaraz po wpłynięciu takiego wniosku.
Wznowienie działalności gospodarczej przez Internet
Najlepszym rozwiązaniem do wznowienia działalności firmy jest odmrożenie jej przez internet. Wystarczy jedynie wejść na stronę internetową CEIDG oraz odnaleźć na niej odpowiedni formularz do wypełnienia.
Jeżeli przy zakładaniu firmy nie założyłeś konta na tej witrynie, to najpierw musisz się zarejestrować w tym systemie. Jest to niezbędne do wykonania dalszych kroków oraz jakichkolwiek działań.
Wniosek złożony online potwierdzimy przy promocji profilu zaufanego, bankowości elektronicznej czy też podpisu elektronicznego. Oprócz tego że jest to szybkie oraz wygodne złożenie takiego wniosku online ma jeszcze jedną dużą zaletę. Jest to natychmiastowe dostanie informacji zwrotnej Jeżeli nie prawidłowo wypełni się którą z wymaganych rubryk. W przypadku robienia tego korespondencyjnie, zostanie nam odesłany list, który będziemy musieli poprawić oraz wysłać ponownie. Może to zająć sporą ilość czasu. W przypadku złożenia wniosku przez Internet, nie grozi nam to.
Sposób wznowienia działalności gospodarczej – osobiście, przez pełnomocnika, telefonicznie
Oczywiście możemy również pofatygować się osobiście kierując się do urzędu gminy lub ewentualnie poprosić o to pośrednika, który dokona potrzebnych opłat oraz załatwi formalności. Wysłanie list to jest dosyć kłopotliwe opcją, ponieważ wymaga osobistego podpisu potwierdzonego przez notariusza.
Tak samo jak z założeniem działalności gospodarczej, wznowić możemy ją za pomocą telefonu. Wystarczy że zadzwonimy pod numer podany na stronie CEIDG. Zadzwonimy się wówczas na linię, gdzie konsultant udzieli nam potrzebny wskazówek. Po rozmowie z nim, trzymasz sms z numerem wniosku, który następnie wydrukują się w gminie i podadzą do podpisu.
Zobacz też: http://www.humanuniversity.pl/prawo-do-bledu-przedsiebiorcy/