Wszystko, co chcesz wiedzieć o uprawnieniach SEP

Zainteresowało cię ogłoszenie o pracę, ale jednym z wymogów jest posiadanie uprawnień SEP. Nie bardzo wiesz, o co chodzi. Zastanawiasz się też, gdzie je uzyskać. Zaraz się tego dowiesz.

Uprawnienia sepowskie – co to takiego

Uprawnienia SEP to potwierdzone państwowym egzaminem i certyfikatem kwalifikacje, dzięki którym można pracować w pewnych dziedzinach. W zależności od rodzaju, mogą być uprawnienia elektryczne, gazowe i energetyczne. Najpopularniejsze są uprawnienia elektryczne.Żeby zrobić SEP uprawnienia nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego. Ważne, aby mieć ukończone 18 lat i mieć co najmniej wykształcenie średnie.

Jak zrobić uprawnienia SEP

Uprawnienia sepowskie otrzymuje się po zdaniu państwowego egzaminu. Uprawnienia są ważne 5 lat, a następnie należy ponownie przystąpić do egzaminu.Jeśli nie bardzo wiesz, czy poradzisz sobie na egzaminie, to koniecznie zrób kurs na SEP uprawnienia. Taki kurs trwa zwykle jeden dzień, ale jest bardzo intensywny. Dobre firmy szkoleniowe przekazują nie tylko wiedzę teoretyczną, ale też praktyczną. Najczęściej wykładowcami są doświadczeni praktycy.

Po dobrym kursie egzamin będzie formalnością.

Co dają uprawnienia

Dzięki uprawnieniom sepowskim przede wszystkim uzyskasz stosowną wiedzę, która przyda ci się w pracy. Będziesz mógł wykonywać prace, które są wyszczególnione w certyfikacie. Czyli w zależności od rodzaju uprawnień, będziesz pracował przy sieciach energetycznych, przy różnego rodzaju urządzeniach elektrycznych czy w gazownictwie.Bardzo ważnym elementem, który podkreśla wagę uprawnień SEP, są przepisy BHP. W dziedzinach objętych uprawnieniami sepowskimi pracuje się z wyjątkowo niebezpiecznymi mediami, więc o wypadek nietrudno.

Dlaczego te uprawnienia są wymagane

Bardzo często uprawnienia sepowskie są wymagane przez prawo. Gwarantuje to prawidłowe i bezpieczne wykonywanie określonych prac. Jeśli prace będą wykonywane przez pracownika bez uprawnień, to wtedy całą odpowiedzialność za ewentualny wypadek będzie ponosił pracodawca. To przede wszystkim dlatego pracodawcy wymagają od pracowników posiadania certyfikatów sepowskich.Poza tym zatrudniając pracownika z uprawnieniami, pracodawca już na wstępie wie, że ma on pojęcie o elektryczności czy gazownictwie i będzie swoją pracę wykonywał poprawnie i starał się zachować bezpieczeństwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here