Pośrednictwo pracy prowadzone jest nieodpłatnie przede wszystkim przez powiatowe urzędy pracy w całej Polsce. Pośrednictwo do pracy za granicą prowadzą również wojewódzkie urzędy pracy, agencje pośrednictwa pracy i ochotnicze hufce pracy.
Praca online
Zarabianie przez internet stwarza wyjątkowe możliwości. Jeśli potrafisz myśleć i działać mądrze, możesz stale zwiększać swoje dochody. Nie musisz jednak pracować standardowo – szukanie pracy, realizacja zlecenia i szukanie kolejnego zlecenia. Wciąż niewiele osób wie, jak nieograniczone możliwości zarobkowe daje nam Internet. Jeżeli potrafisz pisać, robisz piękne zdjęcia, znasz się na grafice albo tworzysz coś – cokolwiek – to możesz zarabiać przez Internet.
Profesjonalne serwisy społecznościowe
1. Na Goldenline nie tylko zbudujesz swoją sieć kontaktów biznesowych, ale także skorzystasz z wyszukiwarki ofert pracy.
2. LinkedIn to absolutna podstawa. Zanim zaczniesz przeglądać oferty pracy, stań się widoczny dla pracodawcy, zakładając (uaktualniając) profil w tym serwisie.
3. Każdy zna Pracuj.pl i słusznie, bo to największa w Polsce wyszukiwarka ofert pracy. Znajdziesz tam również Centrum Kariery z poradami dla osób szukających pracy.
4. Praca.pl zawiera zarówno wyszukiwarkę ofert pracy, jak i sekcję poradnikową m.in na temat rynku pracy czy utraty zatrudnienia.
5. Jobs.pl to najstarszy polski serwis z ogłoszeniami o pracę i bogate źródło wiedzy. Aktualnie znajdziesz tu ponad 40.000 ofert pracy oraz setki artykułów o tematyce poradnikowej, dotyczącej prawa pracy i aktualności z rynku pracy.
6. InfoPraca.pl posiada aktualnie niemal 25 000 ofert pracy. Aplikacje kandydatów nie pozostają bez odpowiedzi – na każdym etapie rekrutacji wiadomo, jakie decyzje podejmuje pracodawca.
7. Monster Polska. W USA to 3 największa wyszukiwarka pracy.
8. GazetaPraca.pl – to jeden z popularniejszych serwisów, na którym Polacy szukają pracy.
9. Gumtree – większość ofert to praca w gastronomii, recepcji, call center. Niech nie zwiedzie Cię jednak ilość ogłoszeń w tych branżach.
10. OLX – to popularny serwis ogłoszeń. Jeśli szukasz pracy w budownictwie, gastronomii, sprzedaży lub obsłudze klienta, sprawdź koniecznie tę stronę.
Szukanie pracy przez internet
Najwięcej młodych doświadczenie zdobywa poprzez praktykę związaną z kierunkiem studiów w Polsce. Natomiast swojej pierwszej pracy szukają w wyszukiwarkach internetowych, serwisach rekrutacyjnych, a także na… biznesowych portalach społecznościowych. Internet to olbrzymia kopalnia wiedzy a ilość portali zamieszczających ogłoszenia o pracę można liczyć w setki. Oferują one różne możliwości, od zamieszczana ofert pracy, poprzez posiadanie bazy danych potencjalnych pracowników. W takich portalach warto posiadać swoje konto, zamieścić swoje CV. Innym sposobem jest wysłanie e-maila do osoby, która prowadziła rozmowę z zapytaniem, na jakim etapie jest obecnie proces rekrutacji i kiedy można spodziewać się rozstrzygnięć. Zarówno treść, jak i forma listu, muszą w tym wypadku mieć oficjalną postać. Należy się powołać na numer referencyjny oferty lub nazwę stanowiska oraz dzień, w którym rozmowa została przeprowadzona.