To, że zyski na giełdzie mogą być wysokie i łatwe do osiągnięcia można również zobaczyć, obserwując reklamy funduszy inwestycyjnych. Inwestowanie na giełdzie samo w sobie nie jest łatwą czynnością i z całą pewnością wymaga wiele wysiłku oraz sporo nauki. Inwestorów, pomimo różnic wieku czy pochodzenia z różnych środowisk, łączy jeden, wspólny cel, którym jest zarabianie pieniędzy. Na giełdzie może tak naprawdę inwestować i zarabiać każdy, kto posiada jakiekolwiek oszczędności. Giełda ma dla nas dwie skrajne oferty: grania krótkoterminowego oraz inwestowania długoterminowego. Aby zacząć grać na giełdzie wystarczy zaledwie 100 zł. Jest to w zasadzie prawda – możesz za to kupić jednostki funduszy akcji (lub funduszy indeksowych lub ETF) i gotowe.
Ryzyko na giełdzie: finansowe, rynkowe, polityczne
Inwestowanie na giełdzie wiąże się z różnymi rodzajami ryzyka. Są to przyczyny, dla których inwestycja może okazać się nietrafna: ryzyko finansowe, rynkowe, polityczne, walutowe, płynności, emocjonalne. Jednym z najczęściej wymienianych powodów, dla których wyczekiwany zysk z giełdy może okazać się klapą, jest ryzyko finansowe. Oznacza ono, że spółka, w której akcje zainwestowaliśmy pieniądze, po prostu nie zdoła wypracować zysków.
Ile można zarobić na giełdzie
Każda osoba myśląca o grze na giełdzie wyobraża sobie ogromne sumy pieniędzy, które rzeczywiście można na niej zarobić. Jeśli trafimy na dobre papiery i notowania giełdowe faktycznie będą nam sprzyjać, to z tysiąca złotych bez problemu zrobimy dwa tysiące lub więcej. Nawet po miesiącu można zatem być o tysiąc złotych do przodu. Inwestowanie długoterminowe wydaje się wygodne, gdyż zwalnia z obowiązku ślęczenia przy notowaniach. Przecież to kapitał ma dla nas pracować, a zainwestowany w odpowiednie spółki powinien przynieść nam w długim terminie zwrot większy niż bezpieczniejsze instrumenty – o ile akceptujemy ryzyko związane z tą klasą. Mamy wtedy czas dla siebie, a niepotrzebne nam pieniądze stopniowo się pomnażają. Odrobione lekcje z analizy fundamentalnej oraz dywersyfikacji pozwalają uniknąć przykrych niespodzianek, chociaż zaskoczenie zawsze może się zdarzyć – ma to do siebie, że nikt się go nie spodziewa. Na giełdzie nie ma żadnej gwarancji, a jedyne co jest pewne to prowizje.
Wybór sposobu inwestowania
Inwestować można na kilka sposobów, zależnie od temperamentu, ilości wolnego czasu, umiejętności i predyspozycji. Najpopularniejsza jest chyba gra na giełdzie, czyli sprzedaż i kupno akcji co kilka dni, kierując się komunikatami ze spółki i otoczenia. Innym sposobem jest przemyślenie kilkuletnich perspektyw spółek, dobór akcji tanich fundamentalnie z dobrymi perspektywami. Należy zastanowić się również, czy inwestujemy tylko w jedną spółkę, wierząc, że przyniesie nam duże zyski, czy też dywersyfikujemy portfel kupując kilka firm. Skutecznych strategii inwestowania czy gry na giełdzie jest sporo. Każdy może wybrać taki sposób inwestowania, który będzie dla niego najbardziej zrozumiały i skuteczny.