Zatrudnienie na pól etatu to z jednej strony mniej pracy, ale i mniejsze wynagrodzenie i niższa emerytura. Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika zatrudnionego na pół etatu zależy od wymiaru czasu pracy tego pracownika. Za podstawę wyliczenia urlopu dla pracownika pracującego w niepełnym wymiarze godzin przyjmuje się za podstawę pełny wymiar:
– 20 dni, jeśli pracownik zatrudniony jest krócej niż 10 lat;
26 dni, jeżeli pracownik zatrudniony jest co najmniej 10 lat.
Jeżeli zatem mamy pracownika, którego urlop w pełnym wymiarze wynosiłby 26 dni, a jest zatrudniony na 1/2 etatu to oznacza, że pracownik ma 13 dni urlopu po 8 godzin czyli w sumie 104 godziny do realizacji urlopowej.
Zasady udzielania urlopu
Obliczając urlop trzeba pamiętać, że jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy, również w przypadku pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy. Dla pracownika zatrudnionego na:
pełny etat jest to:
– 208 godzin przy 26 dniach urlopu
– 160 godzin przy 20 dniach urlopu
na pół etatu :
– 104 godziny czyli 26 dni
– 80 godzin przy 20 dniach
Pracownikom półetatowym przysługuje odpowiednio połowa tego urlopu. Ważne jest, że dla pracowników niepracujących codziennie po osiem godzin, urlop wypoczynkowy rozlicza się godzinowo.
Redukcja urlopu
W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, np. na pół etatu, urlop wypoczynkowy wynikający z przepisów prawa pracy, powinien zostać zredukowany proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Jeśli pracownik zatrudniony jest na pół etatu, a ma mniejszy niż 10-letni staż pracy, to będzie mu przysługiwało 10 pełnych dni urlopu wypoczynkowego. Pracownik jest uprawniony do 20 lub 26 dni urlopu, a pracuje:
1) na ½ etatu, wtedy jego urlop proporcjonalny do wymiaru jego czasu pracy wynosi odpowiednio 10 lub 13 dni,
2) na ¾ etatu, wtedy jego urlop proporcjonalny do wymiaru jego czasu pracy wynosi odpowiednio 15 lub 20 dni,
3) na 1/3 etatu, wtedy jego urlop proporcjonalny do wymiaru jego czasu pracy wynosi odpowiednio 7 lub 9 dni.
Udzielanie urlopów
Jest regułą, że urlopu udziela się tylko w dni, które zgodnie z rozkładem czasu pracy są dla danego pracownika dniami pracy. Ponadto urlop powinien być wykorzystywany w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Taki tryb udzielania urlopów ustanowiono w art. 1542 K.p., z której to normy wynika, że urlop jest udzielany wyłącznie w robocze dla danego pracownika dni, bez względu na to czy przypadają one w dni robocze, niedziele albo w święta. Przy ustalaniu wymiaru urlopu na podstawie wymienionego wyżej przepisu kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi w danym roku. Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca.
Osobie zatrudnionej na pół etatu przysługują takie same urlopy, poza wypoczynkowym, z jakich może skorzystać osoba zatrudniona na pełen etat. Są to: macierzyński, wychowawczy urlopy okolicznościowe, dwa dni zwolnienia na dziecko, które nie skończyło 14 lat, oraz urlop tacierzyński. Mogą je wykorzystać, ale nie muszą.