Jak ubezpieczyć mieszkanie od włamania i kradzieży

Włamania do mieszkań i domów są jedną z najczęstszych przyczyn wypłaty odszkodowania przez firmy ubezpieczeniowe. Ubezpieczenie od kradzieży najczęściej stanowi rozszerzenie podstawowej polisy mieszkaniowej. Klienci korzystają z ubezpieczenia od kradzieży z włamaniem przede wszystkim po to, aby chronić wyposażenie swojego domu. Polisa mieszkaniowa zabezpiecza nie tylko mienie ruchome, ale również stałe elementy.

Włamanie a kradzież

Większość towarzystw ubezpieczeniowych klasyfikuje włamanie i kradzież jako dwa osobne zjawiska. Z kradzieżą mamy do czynienia wtedy, kiedy z mieszkania giną cenne przedmioty, ale nie są widoczne ślady włamania czy wtargnięcia. Zwykła kradzież stanowi dodatek do ubezpieczenia i wymaga dodatkowej zapłaty. Od kradzieży można ubezpieczyć mienie ruchome i stałe. Kradzież z włamaniem to sytuacja, podczas której z domu ginie mienie, a sprawcy tego zdarzenia pozostawiają po sobie widoczne ślady, np. wybitą szybę w oknie lub wyłamany zamek w drzwiach.

Jak ubezpieczyć mieszkanie od kradzieży i włamania?

Ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem stanowi osobny produkt i nie występuje obligatoryjnie w polisie mieszkaniowej. Wybierając podstawowy wariant ubezpieczenia domu, trzeba poprosić o dodatkową opcję obejmującą wspomniane ryzyko. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają od swoich klientów zabezpieczeń własnych w przypadku polisy z ubezpieczeniem od kradzieży. Najczęściej jest obowiązek posiadania drzwi antywłamaniowych i okien montowanych na stałe, wymóg zabezpieczenia otworów w bryle budynku przed otwarciem i nieprzekazywania kluczy oraz pilotów do bram osobom obcym.

Co może podlegać ubezpieczeniu od kradzieży?

W teorii możliwe jest ubezpieczenie wszystkich ruchomości domowych i elementów stałych. Polisie podlegają przedmioty osobiste, sprzęty AGD i RTV, sprzęt elektroniczny, biżuteria, narzędzia czy gotówka. W przypadku, kiedy ubezpieczony posiada w mieszkaniu przedmioty o wysokiej wartości, mienie to będzie wymagać dodatkowych wariantów w ubezpieczeniu. Zdarzają się sytuacje, w których ubezpieczyciel wymaga przechowywania tak cennych przedmiotów w sejfie. Istotnym warunkiem wypłacenia odszkodowania jest przebywanie w ubezpieczonej nieruchomości. Jeśli dom nie był zamieszkany przez ponad 90 dni, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od kradzieży?

Ceny polis mieszkaniowych na rynku są zróżnicowane. Różnica pomiędzy wysokością składek w skali roku u różnych ubezpieczyciel może wynosić nawet kilkaset złotych. Koszt ubezpieczenia mieszkania czy domu od kradzieży będzie uzależniony od kilku czynników. Najważniejszym elementem, który wpływa na wysokość składki ubezpieczenia, jest wartość ubezpieczonego mienia oraz zakres jego ochrony. Najprościej rzecz ujmując – im droższe przedmioty ubezpieczamy, tym wyższą składkę musimy zapłacić. Porównanie ofert ubezpieczycieli warto wykonać w oparciu o konkretne parametry oraz dokładnie sprecyzowany zakresu ochrony. Z pomocą przychodzi multiagencja ubezpieczeniowa Eurofinance, która oferuje kompleksowe ubezpieczenia mienia. W oddziale Warszawa Bemowo można skorzystać z usług profesjonalnych agentów ubezpieczeniowych, którzy proponują klientom indywidualnie dopasowane rozwiązania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here