jak wyglądają studia

Na studiach będziesz miał do czynienia z większą różnorodnością form kształcenia. Do tej pory spotkałeś się głównie z jednym rodzajem zajęć- lekcjami, które były prowadzone w stałych grupach (klasach). Przerabiany materiał był dostosowany do zdolności przeciętnego ucznia. Studenci mają szansę uczestniczyć w formach nauczania, różniących się celem zajęć oraz metodami realizacji. Każda z nich wymaga innego sposobu przygotowania się, pracy i poziomu wiedzy. Wykłady, ćwiczenia, laboratoria, lektoraty, wf – to główne typy zajęć, z jakimi spotka się student na uczelni. Jest to nieco inny, niż dotychczasowy – licealny – system nauczania, ale nie gorszy czy bardziej skomplikowany. Inny – więc warto powoli się z nim oswoić.

jak wyglądają studiaStudia dzienne

Plusy
+Dużo wolnego czasu
+ Przedłużenie młodości
+ Jeśli utrzymują Cię rodzice, brak poważnych zobowiązań np. w postaci pracy

Minusy
– Jeśli jesteś leniwy i przez cały okres studiów nie podejmiesz żadnej pracy, wychodzisz na rynek pracy z pustym CV.
– Czas wolny można niestety źle wykorzystać. To nie żarty, że wśród studentów są osoby uzależnione od alkoholu.
– Jeśli nie masz bogatych rodziców i nie pracujesz odczuwasz brak pieniędzy. Być może głodem przymierał nie będziesz, ale o wystawnym trybie życia raczej można zapomnieć.

Studia zaoczne

Plusy:
+ Doświadczenie zawodowe
+ Regularne przelewy od pracodawcy
+ Uczysz się szacunku do pieniędzy
+ Nauczysz się sprawnego zarządzania czasem

Minusy
– Masz więcej obowiązków
– Kiedy nadwyżka obowiązków w pracy i sesja zejdą się w czasie jest ciężko
– Stosunkowo mało wolnego czasu

Rodzaje zajęć

Generalnie na studiach możemy spotkać się z następującymi rodzajami zajęć:

  • Wykłady- na których prowadzony jest monolog, a odbiorcy raczej nie wchodzą w interakcje. Przeprowadzane są z reguły na dużych aulach
  • Ćwiczenia- W zależności od prowadzącego to prawie wykłady lub aktywne konwersatoria podczas których studenci aktywizują swoje szare komórki. Zazwyczaj przeprowadzane są w grupach ok. 20 osobowych, a prowadzą je już nawet doktoranci.
  • Laboratoria- Formułą zbliżone do ćwiczeń, różnią się wykorzystaniem sprzętu. Zupełnie inaczej wygląda to na kierunkach biologicznych, chemicznych, gdzie pracuje się już z różnymi substancjami i faktycznie to kilkugodzinna praca w laboratorium.

Jednak studia dzienne to nie tylko nauka, egzaminy i możliwość udzielania się w uczelnianych kołach naukowych – to również świetna okazja do zabawy. Wielu przybywających z odległych, niekiedy małych miejscowości do akademickiej metropolii często na początku czuje się bardzo obco w mieście, którego wcale nie zna. Niektórzy twierdzą wręcz, że imprezy to podstawa dziennego studiowania, a pokój w akademiku to coś więcej, niż tylko zwykły lokal mieszkalny. Studia dzienne dają swobodę w zdobywaniu wiedzy, gdyż zajęć teoretycznych i praktycznych jest więcej, niż na studiach niestacjonarnych. Studenci mają więcej okazji na obcowanie z naukowcami, częściej mogą zaglądać do biblioteki, ale i mają ułatwiony dostęp do różnych spraw administracyjnych. Nie ma też co ukrywać, że to głównie z myślą o dziennych studentach uczelnie układają grafik zajęć, dyżury wykładowców itd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here