Zazwyczaj większość dobrze płatnych prac wymaga gruntownego wykształcenia, dużego talentu oraz ogromnego wysiłku. Niestety, nie każdy dysponuje tymi cechami. Wejdź na dobrą ścieżkę w kierunku intratnej posady, podążając za radami ekspertów.
1. Ucz się- W swojej obecnej pracy postaraj się stawiać sobie zadania, które poszerzą Twoje umiejętności i kompetencje.
2. Popracuj nad umiejętnościami- Musisz także być dobry w komunikacji werbalnej i niewerbalnej, umieć pracować zespołowo oraz mieć reputację osoby, która potrafi zachować spokój w sytuacji stresowej.
3. Zainwestuj w rozwój swojego zespołu- Efekty, jakie osiąga cały zespół, odbijają się na Twojej karierze.
4. Bądź cierpliwy- powinieneś dostać się do dobrej firmy i pokazać postępy. Jeśli kilka razy padłeś ofiarą redukcji zatrudnienia, powiedz o tym otwarcie, a na przyszłość unikaj firm, które borykają się z problemami finansowymi.
5. Zadaj odpowiednie pytania- Poszukaj miejsca, w którym będziesz czuł się dobrze w dłuższej perspektywie czasu. Firmy zatrudniają na podstawie CV, a zwalniają na podstawie dopasowania.
Dzięki nowym technologiom poszukiwanie pracy jest o wiele łatwiejsze. Skoro masz już profil zawodowy na Pracuj.pl i generujesz z niego CV, dodatkowo ustaw polecanie profilu zainteresowanym pracodawcom. Dzięki temu Twój profil będzie automatycznie rekomendowany na odpowiednie oferty pracy, co zwiększy Twoje szanse na zmianę stanowiska.
Wyjazd za granicę
Jeśli jesteś specjalistą w jakiejś dziedzinie nie ma najmniejszych przeszkód abyś robił to samo co robisz dotychczas tylko za lepsze pieniądze za granicą. Jedyną przeszkodą jest zazwyczaj bariera psychologiczna – niepewność, strach i rozłąka z bliskimi.
- więcej zarobisz i zaoszczędzisz
- zdobędziesz doświadczenie międzynarodowe
- znacznie poprawisz swój język obcy
- twoja atrakcyjność na rynku pracy wzrośnie
Jak znaleźć dobrą pracę w Polsce
Poszukiwania pracy należy oczywiście rozpocząć od napisania dobrego życiorysu. Problem polega na tym, że dobre CV zapełnione jest informacjami na temat doświadczenia zawodowego, którego studenci zwykle nie posiadają – dominują prace sezonowe i dorywcze lub staże odbyte w miesiącach wakacyjnych. Osobom, które są zmuszane do szukania pracy – np. przez wredne teściowe i nadgorliwe matki, z czystym sumieniem poleca się Urzędy Pracy. Najprostszym i dostępnym dla każdego jest wykorzystanie sieci kontaktów osobistych. Jeśli szukasz pracy – powiedz o tym swoim znajomym. Szukając pracy, możesz nie tylko zwracać się do starych znajomych, ale też nawiązywać nowe znajomości. Załóż konto w serwisie zrzeszającym profesjonalistów. Wybierz się na targi pracy, warsztaty lub szkolenie. Nawiązuj znajomości z ludźmi, którzy pracują w interesującej Cię branży. Szukając pracy, możesz też skorzystać z pomocy zawodowych pośredników pracy, takich jak agencje doradztwa personalnego czy – jeśli jesteś osobą bezrobotną – powiatowy urząd pracy.