W ostatnim czasie w mediach pojawił się temat transportu paliw płynnych. W życie weszła ustawa o monitorowaniu transportu tych paliw, co spowodowało również dyskusję na temat przechowywania paliw. Pytań w tym temacie jest sporo, a jedno z najważniejszych brzmi: Czy każdy rolnik powinien zainwestować w zbiornik dwupłaszczowy, czy jednak może obejść się bez szczelnego zbiornika i nadal przechowywać paliwa w mauzerach lub beczkach?

Czym jest zbiornik dwupłaszczowy?

Dwupłaszczowy zbiornik na paliwo przeznaczony jest do magazynowania i dystrybucji oleju napędowego. Użyteczny szczególnie w różnego rodzaju przedsiębiorstwach, zakładach produkcyjnych, firmach budowlanych, a także gospodarstwach rolnych. Duża pojemność zbiornika dwupłaszczowego (nawet 2500-5000 litrów) pozwala na korzystny zakup paliwa w cenach hurtowych. Zbiorniki dwupłaszczowe posiadające zintegrowany system dystrybucji paliwa umożliwiają szybkie napełnianie zbiorników we wszelkiego typu maszynach i pojazdach. Jest to swego rodzaju „mała stacja paliw”, która jest bardzo użyteczna, w przypadku dużego zużycia paliwa przez przedsiębiorcę.

Kwestia bezpieczeństwa

Zakładając, że do przechowywania oleju napędowego używamy mauzer lub beczkę, która jest doskonale wyczyszczona i szczelna, co stoi na przeszkodzie takiej praktyce? Teoretycznie nic, w beczkach trzymane są również innego rodzaju oleje i ciecze, np. olej opałowy. Nie ulega wątpliwości, że szczelne zbiorniki dwupłaszczowe są o wiele bezpieczniejsze niż zwykłe beczki lub jednopłaszczowe, cienkie zbiorniki. Chcąc uchronić się przed wyciekiem paliwa w razie niespodziewanego wypadku lub nieumyślnej stłuczki, warto zainwestować w kontener o dwóch warstwach. Można by pomyśleć, że tego rodzaju uszkodzenia zdarzają się niezwykle rzadko. To prawda, jednak z drugiej strony, gdy już się przytrafią straty bywają bardzo duże.Innym niebezpieczeństwem mogą być także silne promieniowanie słoneczne oraz nieoczekiwane zjawiska pogodowe (silne wiatry, grady), a na nie nie mamy już niestety wpływu.

Czy warto zainwestować?

Odpowiedź na wyżej zadane pytanie jest tylko jedna – zdecydowanie tak. Zbiorniki dwupłaszczowe bywają kosztowne, jednak zakup ten służyć będzie przez lata. Inwestycja w szczelny zbiornik dwupłaszczowy może również ochronić nas przed niespodzianymi kosztami, które mogą zostać spowodowane wyciekiem paliwa. Jednocześnie, używając zbiornika oszczędzimy na kosztach paliwa. Dodatkową wygodą jest oczywiście pompa, która pomaga w szybkim tankowaniu. Warto przeliczyć koszty oraz potencjalne oszczędności i przemyśleć zakup kontenera dwupłaszczowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here