praca

Ogólnoświatowa pandemia spowodowała wiele zmian na rynku pracy. Wiele firm upadło i w związku z tym wielu ludzi straciło pracę. Niektóre, dostosowując się do potrzeb rynku, przeniosły swoją działalność do Internetu, inne zupełnie się przebranżowiły. Mimo wszystko nie jest tak, że oferty pracy przestały się w ogóle pojawiać ale na pewno zmienił się sam wymiar pracy – co raz częściej oferowany jest system pracy zdalnej lub częściowo zdalnej, hybrydowej. Dlatego, kiedy stajemy przed dylematem jak znaleźć dobrą pracę, na początku musimy odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań.

Po pierwsze należy określić lokalizację naszych poszukiwań. Czy chcemy, aby miejsce pracy znajdowało się wyłącznie w naszym miejscu zamieszkania, czy może jesteśmy gotowi dojeżdżać, a jeśli tak to jak daleko? Być może, jeśli w naszym mieście ciężko jest znaleźć dobrą pracę, warto zastanowić się nad ułatwieniem jakie oferuje nam właśnie praca zdalna lub hybrydowa, kiedy na co dzień pracujemy w domu, a w firmie zjawiamy się tylko od czasu do czasu.

Druga sprawa to rodzaj pracy. Zasada jest taka, że kiedy posiadamy już jakieś wykształcenie, być może doświadczenie na danym stanowisku, to zazwyczaj rozpoczynamy poszukiwania w branży lub na stanowisko, które już znamy. To błąd. Jeśli chcemy się rozwijać, poszerzać swoje horyzonty, zdobyć nowe umiejętności i znajomości powinniśmy przeglądać również te oferty, które nie do końca są związane z naszym doświadczeniem zawodowym. Często zdarza się, że na rynku brakuje fachowców posiadających odpowiednie kwalifikacje, dlatego firmy chętnie przyjmują do pracy osoby, które zostaną przyuczone do pracy na danym stanowisku. Czasami są nawet gotowe opłacić kursy dla takich pracowników, pod warunkiem podpisania zobowiązania, że przepracujemy w danej firmie określony okres.

W poszukiwaniach praca ważne jest również określenie naszych podstawowych wymagań finansowych. Pod uwagę należałoby wziąć nasz staż pracy, doświadczenie, dodatkowe kursy, certyfikaty czy umiejętności. Jeżeli szukamy pracy daleko od miejsca zamieszkania, należy pamiętać, że naszym stałym, dodatkowym, kosztem będą dojazdy. Z drugiej strony czasami warto podjąć się atrakcyjnej czy ciekawej pracy pracy, która będzie poniżej naszych oczekiwań finansowych, a w zamian za to może oferować szansę na szybki awans lub dodatkowe profity jak np. pakiety socjalne. W tym wypadku jednak musimy wiedzieć dokładnie ile wynoszą nasze miesięczne koszty utrzymania i jaki jest minimalny pułap, do którego ewentualnie możemy zejść.

Dobrą praktyką jest sprawdzenie opinii o danym pracodawcy w Internecie. Oczywiście, nie zawsze wszystkie wypowiedzi będą wartościowe i zgodne z prawdą ale na pewno uda się znaleźć kilka cennych informacji lub wskazówek co w danej formie wypada dobrze, a co szwankuje.

Nie ograniczajmy się również wyłącznie do poszukiwań w Internecie. Niektórzy pracodawcy wolą tradycyjne metody i zamieszczają ogłoszenia np. w lokalnej prasie lub radiu. Można również popytać wśród rodziny i znajomych, czasami ktoś może wiedzieć o zwalniającym się stanowisku i chętnie nas na nie zarekomenduje.

Podsumowując – uzbrójmy się w cierpliwość, sam proces poszukiwań nie jest łatwy i często może trwać nawet kilka tygodni. Warto jednak podjąć się takiej pracy, która będzie nas satysfakcjonowała w każdym aspekcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here