Jeszcze do niedawna najbardziej popularne kierunki emigracji stanowiły dla Polaków takie państwa jak Wielka Brytania i Niemcy. Dużą popularnością cieszyły się także kraje skandynawskie – przede wszystkim Norwegia i Szwecja. Na tle Wielkiej Brytanii, Niemiec i Skandynawii, Islandia jawi się jako prawdziwa oaza spokoju, gdzie można liczyć na naprawdę atrakcyjne zarobki. Islandia jest krajem o bardzo niskim poziomie bezrobocia (zaledwie 2,8 proc.), a obecnie niemal we wszystkich sektorach gospodarki brakuje rąk do pracy (rekrutacje prowadzi już niemal 40 proc. firm). Islandczycy poszukują zarówno pracowników wykwalifikowanych, takich jak elektrycy, hydraulicy czy operatorzy maszyn ciężkich, jak też pracowników niewykwalifikowanych, takich jak sprzątaczki czy kasjerzy.
Gdzie szukać pracy w Islandii
1. Pracuj.is
Strona powstała po to aby pomóc poszukującym zatrudnienia. Nie znajdziecie tam wszystkich ogłoszeń, ponieważ jest to storna stworzona społecznie, ale na pewno będą tam linki do innych stron islandzkich, na których codziennie pojawiają się nowe oferty.
2. ALFRED
Pracy na stronie można szukać poprzez wybranie interesującej nas branży czy też przeglądając wszystkie ogłoszenia. Strona i ogłoszenia w języku islandzkim.
3. ATVINNA.is
Strona dostępna również w języku angielskim, jednak ogłoszenia nie są tłumaczone i zostają w takim języku w jakim zostały dodane na stronę.
4. STÖRF.is
Na stronie można stworzyć swój profil i utworzyć swoje wirtualne CV. Strona i ogłoszenia w języku islandzkim.
5. JOB.is
Ofert można wyszukiwać wybierając lokalizację, branżę, rodzaj zatrudnienia a także korzystając ze słów kluczowych. Można także zamieścić swoje CV.
6. VINNUMÁLASTOFNUN
Strona Islandzkiego Urzędu Pracy, gdzie można znaleźć wiele ofert pracy oraz utworzyć swój profil i ubiegać się o pracę jednym kliknięciem.
7. REYKJAVIKURBORG
Jest to sektor publiczny, ale ograniczony do ofert instytucji miejskich, a nie państwowych. Pracy na tych stronach szukamy pod zakładką LAUS STÖRF.
Warunki pracy
1. Godziny pracy. Maksymalny tygodniowy czas pracy łącznie z nadgodzinami nie może przekraczać 48 godzin (w czteromiesięcznym okresie rozliczeniowym).
2. Podatki. Pracownicy oddają fiskusowi sporą część swoich zarobków – stawki podatkowe wynoszą 37,32 proc. (roczne dochody do 241 tys. koron), 40,22 proc. (dochód 241-498 tys. koron) oraz 46,22 proc. (dochód powyżej 739,5 tys. koron).
3. Urlop. Za każdy miesiąc pracy przysługują ci dwa dni urlopu (w sumie więc – 24 rocznie). Rodzice, którzy pracowali w Islandii przez minimum sześć miesięcy, mają prawo do zasiłków z Funduszu Urlopu Macierzyńskiego przez okres do 9 miesięcy.
4. Zasiłek dla bezrobotnych. Przysługuje osobom w wieku 16-70 lat, które w ciągu roku ostatnich 12 miesięcy legalnie przepracowały w Islandii przynajmniej 10 tygodni na minimum ćwierć etatu.
Średnie miesięczne wynagrodzenie na Islandii w lutym 2015 r. wynosiło 526 tys. koron brutto (ok. 14,7 tys. zł, przy kursie 1 korona=0,028 zł). Na najlepsze pieniądze mogą liczyć menedżerowie (ok. 900 tys. koron miesięcznie.