Rodzaje norm dotyczących śrub i konwersja pomiędzy nimi

Wśród elementów złącznych dużą popularnością cieszą się śruby. Ich rodzajów jest mnóstwo. Jednak niezależnie od tego, na jakich parametrach się skupimy, za każdym razem taki produkt musi spełniać określone normy.

Wynika to z tego, że śruby są produktem standaryzowanym. Co to oznacza w praktyce? Czemu ma służyć? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Dlaczego na śruby wyznaczone są normy?

Nałożenie na śruby pewnych norm ma zagwarantować odpowiednią jakość takich elementów oraz sprawić, że korzystanie z nich będzie bezpieczne. Nie dzieje się tak bez przyczyny – w końcu takie łączniki odpowiadają za wytrzymałość i trwałość konstrukcji, którą zespajają.

Nie bez znaczenia jest także to, że wiążące się z tym konkretne oznaczenia stanowią duże ułatwienie podczas szukania danego rodzaju śrub. To istotne szczególnie dla laika, bo czasem przydają się śruby z łbem sześciokątnym, za chwilę z gniazdem sześciokątnym, a następnie jeszcze inne tego typu złącza.

Rodzaje norm, które dotyczą śrub

Normy, które dotyczą śrub, są oznaczone jako PN, DIN oraz ISO. PN to skrót, odpowiadający normom, jakie wyznacza polskie prawo. Obowiązują one wyłącznie na terenie naszego kraju. Ustanawia je Polski Komitet Normalizacyjny. Z kolei pod skrótem DIN kryją się normy niemieckie, stworzone przez Niemiecki Instytut Normalizacji. Dlaczego obowiązuje w Polsce? Wynika to z częstego importu dużej ilości elementów złącznych do naszego kraju. Natomiast ISO odwołuje się do norm międzynarodowych, uwzględnianych w większości krajów na świecie. Opracowała je Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna.

Przy wszystkich tych skrótach dopisywane są liczby. Dzięki takim oznaczeniom (literowym i liczbowym) łatwo odnaleźć śrubę, która akurat jest potrzebna.

Przeczytaj także: https://www.decapitated.pl/kotwy-kolki-i-sruby-co-warto-o-nich-wiedziec/

Czym jest konwersja norm w przypadku śrub?

Bywa, że osoba, która wykonuje remont, prosi właściciela o zakup konkretnego rodzaju śrub. Podaje przy tym numer jednej z norm. Jednak później – po wizycie w sklepie – może się okazać, że na półkach nie ma elementów złącznych z dokładnie tym oznaczeniem. Podobnie może zresztą być podczas zakupów internetowych.

Czy to oznacza, że zakup nie dojdzie do skutku? Otóż nie! W takim przypadku pomocna jest konwersja norm, czyli zamiana jednego parametru w drugi. W sieci można znaleźć wiele tabel z tego typu gotowymi rozpiskami. Przykładowo, śruby sześciokątne z pełnym gwintem mogą być „ukryte” zarówno pod oznaczeniem DIN933, jak i ISO4017 oraz PN82105.

Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty – kotwy i kołki rozporowe od Stalmut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here