studia aktorskie Warszawa

Studia aktorskie nie są zwykle prowadzone w systemie dwustopniowym, ale podczas jednolitych studiów magisterskich. Aktorstwo uważane jest za jeden z najbardziej wszechstronnych kierunków kształcenia, który daje możliwość rozwijania talentu tanecznego, wokalnego i wielu innych. Zastanów się, czy poza chęcią zostania aktorem masz w sobie specyficzne talenty, których studia te wymagają.

Studia na kierunku Aktorstwo

studia aktorskie WarszawaPodczas studiów musisz dać upust swej determinacji i przygotować się na ciężką pracę. To wbrew pozorom bardzo ciężkie studia. Otrzymasz sporą dawkę wiedzy do przyswojenia. Przygotuj się na potężną dawkę wiedzy o historii i współczesności w zakresie kultury i sztuki, w tym wiedzy o teatrze. Z drugiej strony będziesz nieustannie doskonalić swą technikę aktorską i uczyć się budowania roli – zarówno indywidualnie, jaki i ze swymi partnerami – reżyserem czy innymi aktorami. Zajęcia są często prowadzone przez praktyków. Studia na wydziałach aktorskich należą do najbardziej obleganych kierunków, dlatego matura jest najmniejszym problemem osób, które ubiegają się o indeks tego kierunku. Oczywiście świetne wyniki egzaminów są bardzo istotne, jednak przepustką jest sprawdzian o charakterze praktycznym.

Teatr, kino, telewizja

Oczywiście większość adeptów sztuki aktorskiej trafi na sceny teatrów, na ekrany kin i telewizorów i będzie występować w sztukach teatralnych, filmach oraz programach telewizyjnych i reklamach. Niestety, zawód aktorki to nie od razu błyski fleszy i wystawne bankiety. Trzeba się sporo napracować, aby zrobić karierę. Jeszcze zanim zdecydujesz się zdawać na aktorstwo, musisz nieco liznąć tego zawodu. Dlatego bardzo ceni się wszelkie inicjatywy jak kółka teatralne, nawet niewielkie role w reklamówkach, uczestnictwo w konkursach recytatorskich. Nie da się ukryć, że egzamin do szkoły aktorskiej jest w znacznej mierze praktyczny, dlatego musisz już dużo umieć, aby dobrze na nim wypaść. Program dydaktyczny Wydziału Aktorskiego obejmuje przedmioty kształcenia kierunkowego, podstawowego i ogólnego. Przedmioty kierunkowe na I roku to elementarne zadania aktorskie i podstawy gry aktorskiej, na II i III sceny klasyczne i sceny współczesne, na roku IV jest to przedstawienie dyplomowe, ponadto wiersz, proza, piosenka, wymowa, impostacja głosu. W programie studiów są też zajęcia kształcące muzycznie: umuzykalnienie, piosenka oraz zajęcia usprawniające ciało: taniec, rytmika, pantomima, plastyka ruchu scenicznego, trening aktorski wychowanie fizyczne, akrobatyka, pływanie. Oczywiście nawet początkujący aktor może z powodzeniem znaleźć zatrudnienie w:

  • teatrze – dramatycznym, muzycznym, lalkowym;
  • filmie;
  • telewizji;
  • radiu;
  • dubbingu;
  • placówkach kulturalnych i wychowawczych;
  • projektach artystycznych i programach edukacyjnych.

Rekrutacja do różnych ról bardzo często prowadzona jest w oparciu o castingi, dlatego warto być przygotowanym na znaczną ilość porażek i niewielką ilość sukcesów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here