Poszukując pracy lub posiadając pracę, która nie do końca spełnia nasze oczekiwania często zastanawiamy się na jakim stanowisku i w jakiej branży lepiej byśmy się odnaleźli. Często jest tak, że chcemy zrezygnować w pracy w formie etatu u pracodawcy i założyć własną działalność gospodarczą.
Decydując się na ten krok warto zastanowić się w jakiej dziedzinie rynku czujemy się najlepiej, jaką mamy wiedzę i doświadczenie. Jeśli już wiemy jaka dziedzina rynku jest tą, w kierunku której chcielibyśmy kontynuować swoją karierę, to należy zastanowić się jakie nakłady finansowe będą nam niezbędne do tego, aby rozpocząć własną działalność gospodarczą.
Decydując się na wprowadzenie na rynek firmy wymagającej dużych nakładów finansowych warto zastanowić się nad współpracą biznesową. W tej sposób koszty założenia i prowadzenia firmy rozkładają się na dwie strony. Jednak należy pamiętać, że również dochody firmy trzeba podzielić według wielkości udziałów.
Współpraca biznesowa daje również to zabezpieczenie, że w przypadku nieobecności jednego z właścicieli drugi może poprowadzić firmę, bez konieczności zlecania zadań podległym pracownikom.
Współpracownicy uzupełniają się również w kwestii wiedzy i doświadczenia. Ich wkład do prowadzonej firmy może być całkowicie inny. Jeden ze współpracowników może mieć doświadczenie w zakresie prowadzenia księgowości, poszukiwania i pozyskiwania klientów, rozwoju gospodarczego firmy. Natomiast drugi może być fachowcem w kwestii produkcji danej firmy.
Często zdarza się jednak tak, że zasoby finansowe, które posiadają współpracownicy są zbyt małe aby założyć firmę. W tej sytuacji warto skorzystać z porady doradcy inwestycyjnego w banku. Doradca ten zbada potrzeby finansowe swoich klientów i obliczy jaką kwotę kredytu potrzebowaliby aby zrealizować zamierzone sobie cele. Po obliczeniu tych parametrów poda współpracownikom warunki na jakich mogliby uzyskać kredyt od banku na rozwój działalności. To od współpracowników zależy czy z tych warunków skorzystają czy też nie.