darmowe studia zaoczne

Wśród studentów wciąż panuje przekonanie o wyższości studiów stacjonarnych nad niestacjonarnymi. Różnica ta z każdym rokiem maleje, a wybór studiów dziennych nie jest już taki oczywisty. Wynika to nie tylko z indywidualnych potrzeb i predyspozycji, a z racjonalności wyboru studiów umożliwiających jednoczesne poszerzenie wiedzy i kompetencji oraz zdobywanie doświadczenia zawodowego.

Studia zaoczne

darmowe studia zaoczneStudia zaoczne są prowadzone przez uczelnie państwowe i niepaństwowe (czyli publiczne i niepubliczne). Ten tryb polega na tym, że studenci spotykają się na zjazdach, mających zwykle miejsce podczas weekendu co dwa tygodnie (sobota i niedziela, rzadziej wraz z częścią piątku). Studia zaoczne są idealne dla tych, którzy w tygodniu pracują (lub chcą pracować) a pragną mimo obowiązków zdobyć wyższe wykształcenie. Praca w normowanym czasie godzin od poniedziałku do piątku pozwala na swobodne studiowanie w weekendy – niemniej nawet praca zmianowa umożliwia podjęcie studiów zaocznych, jeśli uda się dopasować grafik.

Plusy studiów zaocznych

W związku z tym, że zaocznie studiuje się weekendy, a zjazdy odbywają się średnio dwa razy w miesiącu, a czasem nawet rzadziej (np. w trakcie trwania świąt, długiego weekendu majowego itp), studenci niestacjonarni nie mają większych problemów ze znalezieniem pracy i – co za tym idzie – zarabianiem pieniędzy. Studia zaoczne to także okazja do usamodzielnia się i odciążenia rodziców, a nawet wyprowadzenia się z domu. Mimo konieczności poniesienia kosztów czesnego, studiowanie w trybie niestacjonarnym pozwala na zminimalizowanie wydatków związanych z nauką (np. brak konieczności wynajmu mieszkania w innym mieście) i daje większą swobodę zarządzania własnym czasem.

Minusy studiów zaocznych

Studia zaoczne mają też swoje wady. Po pierwsze, nie wszystkie kierunki realizowane są w tym trybie. Po drugie, masz bardzo mało wolnego czasu, a to sprzyja stresowi i przeciążeniu organizmu, zwłaszcza gdy w pracy pojawiają się dodatkowe zlecenia, a na uczelni sesja. Po trzecie, sporej części materiału, ze względu na ograniczony czas, nie uda Ci się zrealizować. Studia zaoczne są płatne a czesne z reguły niemałe, powiększone jeszcze o koszt noclegu, wyżywienia, kserówek. Cztery dni wykładów w miesiącu nawet nie można porównywać z dwudziestoma dniami przeznaczonymi na naukę. Od studentów wymaga się więc większej samodzielności i samodyscypliny. Są zmuszeni poświęcić wolny czas po pracy na dokształcanie się. Studia niestacjonarne są też płatne i zwykle są to niemałe kwoty. Ich ostatnią wadą jest uboższa oferta – dostępnych jest zdecydowanie mniej kierunków niż na studiach stacjonarnych.

  • Mniej czasu na naukę
  • Wysokie opłaty
  • Mniejszy wybór kierunków

Jeśli więc zastanawiasz się czy warto iść na studia zaoczne, bo boisz się, że po skończonej edukacji pracodawcy będą kręcić głową patrząc na Twój dyplom – to nie jest to wątpliwość uzasadniona. Niemal każdy rekruter widząc dwóch magistrów, postawi na tego, który ma dwa, trzy lata doświadczenia w branży a w CV studia niestacjonarne, a nie na absolwenta studiów dziennych z zerowym doświadczeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here