Jak wybrać radcę prawnego?

Jeszcze kilka lat temu zawód radcy prawnego umożliwiał pomoc klientom prawie wyłącznie „teoretyczną”, w postaci wskazania podstaw prawnych czy skonstruowania pisma. Dziś ten specjalista może swego klienta reprezentować w sądzie. Jak wybrać odpowiedniego radcę?

Rekomendacje i renoma

W każdym mieście jest wielu radców prawnych, więc wybór konkretnej osoby może nie być łatwy, tym bardziej, jeżeli chodzi o zagmatwaną i trudną sprawę. Warto polegać na rekomendacji zadowolonych klientów, ponieważ oni tak naprawdę będą w stanie udzielić rzetelnej informacji o tym, czy warto współpracować z danym prawnikiem. Takie opinie można znaleźć nierzadko na stronie www radcy. Można także skorzystać z polecenia znajomych.

Naprawdę opłaca się zatrudnić prawnika o dobrej renomie w mieście. Z pewnością taki specjalista okaże się znawcą prawa i jego niuansów oraz stale zmieniających się przepisów. Taka inwestycja na pewno będzie trafiona, ponieważ wtedy istnieje duża szansa na to, by osiągnąć założone cele.

Jak rozmawiać z radcą prawnym?

Niezależnie od tego, czego dotyczy sprawa, czy jest ona z dziedziny prawa pracy czy też karnego, trzeba dokładnie wyłuszczyć jej sedno. Radca prawny będzie chciał znać wszystkie szczegóły, także te niekorzystne dla jego klienta. Trzeba jednak pamiętać, że w innym wypadku nie będzie on mógł udzielić skutecznej pomocy.

Kolejna sprawa to zabranie ze sobą wszelkiej dokumentacji, która będzie mogła stanowić jakiś dowód w sprawie lub będzie zawierać ważne informacje. Należy wybrać takiego radcę prawnego, z którym nam się dobrze rozmawia i który umie słuchać. W innym wypadku porozumienie może być trudne.

Reprezentacja w sądzie

Warto wiedzieć, że obecnie nie tylko adwokat, ale także właśnie radca prawny może swego klienta reprezentować w sądzie. Czy ograniczyć się tylko do porady oraz skonstruowania pism i opracowania strategii działania, czy też jednak poprosić prawnika, by wystąpił w naszym imieniu?

To niejednoznaczna kwestia i wiele zależy od konkretnej sprawy, ale trzeba pamiętać, że radca ma o wiele większą wiedzę i do świadczenie, potrafi także w sytuacjach nieprzewidzianych dobrze się odnaleźć. Lepiej więc, by ktoś wykwalifikowany reprezentował klienta przez organami.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here