Nie jest tajemnicą, że panele PV można montować na dachu i na powierzchni gruntu. Z pierwszym wariantem mają do czynienia osoby prywatne, które decydują się tradycyjną energię fotowoltaiczną. Z kolei instalacje naziemne, są bardzo często wybierane przez przedsiębiorców. Oczywiście istotnym warunkiem jest tu optymalna ilość dostępnej przestrzeni.
Korzyści z instalacji naziemnych
Naziemne panele fotowoltaiczne generują znacznie większą ilość energii. Ich powierzchnia nie jest ograniczona krzywizną dachu, przez co można je efektywniej wykorzystać. Poza tym naziemny panel PV nie wymaga tak wielu czynności konserwatorskich. Jedyne, co pozostaje jego właścicielowi, to okresowe czyszczenie paneli z pyłu, śniegu i kurzu.
Poza tym należy pamiętać, że instalacje naziemne zapewniają możliwość dostosowania krzywizny paneli do kąta padania promieni słonecznych. Funkcja ta może być realizowana ręcznie lub automatycznie, aczkolwiek i tak gwarantuje ona znacznie większą efektywność całego układu.
Uwagi formalne
Oczywiście inwestycja w naziemne panele PV wiąże się też z pewnymi trudnościami. Pierwszą z nich stanowi… polskie prawo, które wymaga od inwestora, by ten zgłosił inwestycję do stosownego urzędu i otrzymał pozwolenie na budowę. Zasada ta dotyczy oczywiście tylko tych konstrukcji, które posiadają fundamenty, ale w praktyce w przypadku tak dużych inwestycji, ich montaż jest wręcz nieodzowny.
Zawiłość tą można niejako zrzucić na barki firm, które profesjonalnie zajmują się realizacją podobnych inwestycji. Zresztą większość z nich realizuje analogiczne formalności, oferując swoim klientom szerokie spektrum świadczonych usług. Być może warto skorzystać z tej opcji?
Wymagania techniczne
Chcąc inwestować w naziemne panele PV, trzeba liczyć się z koniecznością zapewnienia im optymalnej przestrzeni. Nie mogą one być zasłonięte drzewami, krzewami i budynkami, gdyż przeszkody te znacznie obniżają poziom opłacalności inwestycji.
Poza tym trzeba się też liczyć z koniecznością zabudowy odpowiedniej infrastruktury. To od inwestora zależy, czy zabudowany panel PV będzie wyposażony w akumulator buforujący energię i dodatkowy falownik, czy też zapewni się mu ochronę przed zanikiem napięcia z sieci i przeciążeniem całego układu.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Fotowoltaika Sp. z o.o..