Dublin

Irlandia przyciąga Polaków kuszącymi zarobkami i pięknymi widokami. Pracownicy zatrudnieni na terenie Irlandii mogą liczyć na minimalną stawkę godzinową, wynoszącą 8,65 Euro. Minimalne płace mogą się różnić w poszczególnych sektorach gospodarki, między innymi w rolnictwie, gastronomii, firmach sprzątających, hotelarstwie, budownictwie i branży elektrycznej. W Irlandii nie istnieje obowiązek meldunkowy. Jeżeli zamierzamy pozostać tam dłużej niż trzy miesiące, to musimy wystąpić o pozwolenie na pobyt.  W tym celu należy zgłosić się do urzędu imigracyjnego lub na  posterunek policji i wypełnić odpowiedni formularz. Jednocześnie należy udokumentować źródło przychodu – wystarczy zaświadczenie z pracy lub dokument potwierdzający prowadzenie przez nas własnej firmy.

Gdzie szukać pracy

Przed wyjazdem dobrze jest zapewnić sobie pracę i zakwaterowanie. Problem zakwaterowania jest mniejszy, jeśli możesz chwilowo zatrzymać się u rodziny lub znajomych. Praca, nawet tymczasowa, będzie CI niezbędna, do tego żeby stanąć na własnych nogach. Takich ofert możesz szukać na witrynach sklepowych, w centrach handlowych, w lokalnej prasie, a także dzięki znajomościom. Możesz też osobiście składać swoje CV w różnych miejscach (hotelach, restauracjach, kawiarniach, sklepach). By podpisać umowę, niezbędny jest irlandzki numer ubezpieczenia społecznego (PPS – Personal Public Service Number). Aby go otrzymać, musisz udać się do lokalnego Wydziału Spraw Społecznych i Rodziny. Podczas składania wniosku trzeba mieć ze sobą: paszport, drugi dokument ze zdjęciem potwierdzający naszą tożsamość, dokument poświadczający miejsce zamieszkania. Oferty pracy możesz znaleźć też w internecie:

  • ie
  • ie
  • ie
  • com
  • ie
  • ie

praca

Praca w Dublinie

Irlandzkie dochody pozwalają nie rzadko swobodnie żyć, nie oszczędzać się a co więcej zaoszczędzić sporo na życie w Polsce. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, co za tym idzie wielu polskich pracowników chętnie zmienia pracę w Irlandii wybierając coraz lepiej płatne zatrudnienia. Czasem można awansować, a czasem będąc na miejscu praca w Irlandii sama nas znajduje i mamy okazję zmienić ją na lepszą. Pracując na irlandzkiej umowie płacimy również podatki na irlandzkich zasadach. Często podatku firma zatrudniająca odprowadza nam o wiele więcej niżeli trzeba. Po zakończonym roku podatkowym jesteśmy uprawnieni do zwrotu podatku rozliczając się w Polsce. Niektóre oferty pracy z Irlandii nie zawierają wzmianki o konieczności znajomości języka angielskiego, by możliwa była praca przy taśmie w fabryce, jednak nie da się ukryć, że znajomość języka bardziej pomaga niż przeszkadza w każdej sferze, nie tylko w pracy. Robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy mogą otrzymywać przeciętnie 10,00 EUR na godzinę, czyli około 7 000 PLN miesięcznie. Praca pracowników obsługi biurowej jak również kierowców i operatorów pojazdów wyceniana jest na około 11,00 EUR na godzinę (mniej więcej 7 700 PLN miesięcznie). Mediana godzinowych zarobków robotników obróbki metali i mechaników wynosi zaś 12,00 EUR, co daje w przeliczeniu około 8 400 PLN miesięcznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here