własna działalność koszty

Koszty prowadzenia działalności gospodarczej mogą być znaczne w zależności od branży w której planujesz działać. Dlatego też zanim założysz Twoją wymarzoną firmę i zainwestujesz większe pieniądze musisz dokładnie policzyć jakie wydatki musisz ponieść na jej założenie. Większość wydatków można zaliczyć do kosztów firmowych tylko wtedy, gdy są udokumentowane fakturą lub rachunkiem. Do podstawowych kosztów przedsiębiorca może zakwalifikować choćby opłaty za czynsz i media związane z siedzibą firmy.

własna działalność kosztyJakie są rejestracyjne opłaty za założenie firmy

1. czynny podatnik VAT lub podatnik VAT-UE – 170 zł.
2. za dokonanie wpisu do rejestru agentów ubezpieczeniowych – 110 zł,
3. podmiot wykonujący działalność kantorową – 1087 zł,
4. podmiotu wykonującego działalność gospodarczą na podstawie przepisów o usługach turystycznych w zakresie organizowania imprez turystycznych oraz pośredniczenia na zlecenie klientów w – zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych – 514 zł,

Gdzie założyć działalność gospodarczą

Do niedawna zakładanie firmy było żmudnym i czasochłonnym przedsięwzięciem. Przedsiębiorca musiał się liczyć z tym, że całość procesu może zająć nawet kilka tygodni i pochłonąć wiele nerwów związanych z chodzeniem od okienka do okienka. Aby osoba fizyczna mogła rozpocząć działalność gospodarczą powinna uzupełnić i złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Osoba fizyczna, która zamierza rozpocząć własną działalność gospodarczą, zobowiązana jest do podjęcia dwóch kroków:

1. wypełnienia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej
2. złożenia go w Urzędzie Gminy.

Indywidualna działalność gospodarcza jest najpopularniejszą formą prowadzenia przedsiębiorstwa. Jej założenie nie jest warunkowane posiadaniem kapitału początkowego. Wymaga jedynie złożenia wniosku (CEIDG-1) o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wniosek należy składać drogą elektroniczną lub w wybranym Urzędzie Miasta/Gminy, bez żadnej przynależności miejscowej.

Koszty związane z założeniem działalności

Najtańsza w rejestracji jest jednoosobowa działalność gospodarcza i spółka cywilna (rejestracja odbywa się w CEIDG – Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej poprzez złożenie druku CEIDG-1). Tak naprawdę proces rejestracji tych dwóch form prowadzenia biznesu jest bezpłatny. Rejestracja działalności gospodarczej wiąże się z poniesieniem różnych wydatków, takich jak:

1. opłata skarbowa w urzędzie skarbowym, jeżeli przedsiębiorca złoży wniosek VAT-R (zarejestrowanie jako podatnik VAT czynny lub zwolniony),
2. wyrobienie pieczątki,
3. założenie konta w banku,
4. zakup niezbędnego wyposażenia np. komputer,
5. zakup materiałów jak artykuły biurowe,
6. zakup usług związanych z tworzeniem strony internetowej.

W polskim prawie istnieją różne rodzaje działalności gospodarczej. Każde z nich różni się od się od siebie kilkoma głównymi czynnikami takimi jak ilość wspólników, roczny obrót, forma opodatkowania, odpowiedzialność prywatnym majątkiem w razie upadłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here