Wypowiedzenie umowy o pracę

Jeżeli pracujemy w jakimkolwiek miejscu, to powinniśmy znać swoje prawa. Kodeks pracy jest dostępny dla wszystkich i warto do niego czasami zajrzeć. Wiadomo, że prawo pracy Wrocław czasami się zmienia, ale jego podstawy są od lat takie samo. Każdy pracownik powinien się zapoznać ze swoimi obowiązkami w miejscu pracy oraz z rzeczami, które musi wykonywać pracodawca. Dzięki temu będzie mieć większą świadomość i będzie mógł reagować na nieodpowiednie zachowania.

Na szczęście ludzie coraz częściej wiedzą, jakie są przepisy w prawie pracy. Nie zawsze jednak interpretujemy je w odpowiedni sposób i tego też należy mieć świadomość. Ważne jest jednak to, że współczesny pracownik zazwyczaj wie jakie działania pracodawcy są niezgodne z prawem i w razie potrzeby potrafi się obronić. W przeszłości ludzie z takiej możliwości nie korzystali i pozwalali pracodawcy praktycznie na wszystko. Dzisiaj wiemy, że za swoją pracę powinniśmy otrzymać godne wynagrodzenie, a pracodawca powinien nas traktować z szacunkiem. Od lat wiele mówi się o mobbingu w miejscu pracy. W przeszłości nikt na to nie zwracał uwagi, a dzisiaj takie zachowanie bywa bardzo surowo karane. Dzięki temu pracodawcy bardziej zaczęli zwracać uwagę na swoje zachowanie. Wiedzą bowiem, że pracownik może je wykorzystać przeciwko nim.

Wiele kwestii spornych między pracodawcą a pracownikom rozpoczyna się w momencie kiedy zostaje wręczone wypowiedzenie umowy o pracę. Coraz częściej to pracownik decyduje się na takie rozwiązanie, ponieważ na to mu pozwala prawo. Jeśli znalazł inne zatrudnienie i nie czuje się dobrze w obecnej pracy, to może ją zmienić. Pamiętać należy o tym, że w każdej umowie o pracę obowiązuje okres wypowiedzenia, który należy zachować nawet jeżeli nie chcemy już pracować w danym miejscu. Miejmy na uwadze też to, iż w umowie mogą być inne zapisy. Dlatego przed wręczeniem wypowiedzenia warto zapoznać się dokładnie z tym co zostało napisane na umowie o pracę. W końcu nasz dotychczasowy pracodawca również może dochodzić swoich praw, a jego adwokat dla pracowników i pracodawców z całą pewnością zna się na prawie pracy. Najlepszym rozwiązaniem jest odejście za porozumieniem. Z takiego rozwiązania korzysta coraz więcej osób, chociaż zdarza się, że nie zawsze jest to możliwe.

Jeżeli pracownikowi zostaje wręczone wypowiedzenie, to powinien on dokładnie wiedzieć, z jakiego powodu pracodawca się zdecydował na takie rozwiązanie. Jeśli nie będzie tego wiedzieć, to ma prawo uznać, że wypowiedzenie zostało wręczone niezgodnie z prawem. Może nawet udać się do sądu i założyć sprawę przeciwko pracodawcy, który wręczył mu wypowiedzenie. Wiele zależy od sytuacji pomiędzy pracownikiem i pracodawcą oraz od tego, jakie są warunki w miejscu pracy. Czasami zdarza się, że pracodawca ma naprawdę powody do tego, żeby zwolnić pracownika. Niektórzy pracodawcy potrafią nawet pójść na rękę i wręczyć zwykłe wypowiedzenie, chociaż pracownikowi należy się zwolnienie dyscyplinarne. Czasem z tego powodu później są negatywne konsekwencje. Bardzo dużo zależy po prostu od relacji między ludźmi.

Praca odgrywa bardzo dużą rolę w naszym życiu i dobrze mieć pracę, z której jesteśmy zadowoleni. Dobre relacje w miejscu pracy są bardzo ważne, ponieważ tak naprawdę spędzamy tam większość dnia. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Zdarza się nawet tak, że czujemy się źle jak idziemy do pracy. Staramy się wykonywać swoje obowiązki jak najlepiej potrafimy, ale nie zawsze jest to możliwe. Czujemy się w pracy po prostu niekomfortowo. Może to świadczyć o mobbingu i powinniśmy mieć tego świadomość. Jeżeli tak rzeczywiście jest, to warto zdobyć się na odwagę i zgłosić w odpowiednim miejscu. Dzięki temu nasza sytuacja w miejscu pracy może się poprawić. Być może dzięki temu unikniemy wypowiedzenia bądź odejdziemy z pracy dostając dodatkowo jakieś pieniądze, które pomogą nam przetrwać do momentu znalezienia nowego zatrudnienia. Naprawdę wiele rzeczy może się zdarzyć w pracy i warto wziąć to pod uwagę. Jeśli czujemy się źle, to zmieńmy to.

Źródło: https://wypowiedzenie-umowy-o-prace.pl/adwokat-wroclaw/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here